BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Иринеј: Србија никада ни по коју цену не може осудити Русију

Иринеј: Србија никада ни по коју цену не може осудити Русију
05.08.2014. год.


У Београду је низом догађаја обележена стогодишњица почетка Првог светског рата, тако што је прво одржан скуп на обновљеном спомен-гробљу „Руски некропољ“, са кога је Патријарх Иринеј поводом актуелних западних притисака на Србију да осуди Русију и уведе јој санкције, дословно поручио србској јавности да – „ми то никада ни по коју цену не можемо учинити“ . А следећи догађај којим је у Београду освежено сећање на голготу Првог светског рата, било је отварање изложбе под називом „За веру и отаџбину“ у галерији Прогрес.

Дакле, на београдском спомен-гробљу „Руски некропољ“, највећем такве врсте изван Русије, на коме је сахрањено више хиљада руских војника, политичара, научника и уметника, на обележавању годишњице почетка Великог рата били су присутни поред чланова Владе Србије, и руски амбасадор у Београду Александар Чепурин, представници Српске и Руске православне цркве, као и делегација из Москве на челу са Константином Косачевим, који је истакао да је „сасвим сигуран да ће Русија и Србија бити заједно и даље“, исто као и пре сто година.

А поглавар Српске православне цркве је казао да Србија има разумевање за Европу, али како је нагласио – „ми пре свега припадамо словенској породици народа, међу којима су и наша браћа Руси и моћна и славна Руска Федерација,“ закључио је Патријарх и истовремено дао подршку државном руководству Србије у одржавању добрих односа са Русијом, рекавши да нам је руски народ више од пријатеља, јер je то, како је објаснио – „наш братски, једнокрвни и једноверни народ са којим смо везани најтешњим везама“.

Потом је у строгом центру Београда у репрезентативном простору Галерије Прогрес свечано отворена изложба истакнутих сликара Исидоре Ивановић и Драгана Бартуле, која је такође посвећена годишњици почетка Великог рата, на чијим платнима је приказана историјска трагедија србског и руског народа. Осим тога, у оквиру тог уметничког пројекта, који ће трајати све до 31. августа, изложени су још и фото и видео-материјали, као и разни оригинални предмети из времена рата, који иако малобројни, на упечатљив начин дочаравају посетиоцима атмосферу и емоције којима је био испуњен тај трагични период од 1914. до 1918. године.

На свој начин, то је учинио и аутор поставке на самом отварању изложбе, која је иначе организована у сарадњи више културних центара из Русије и Србије, уз подршку амбасаде Русије и са благословом Свјатејшег Иринеја.

Наиме, историчар уметности др Душан Миловановић је позвао присутне да се присете Солунског фронта и надљудског напора наших предака - Срба, савезника и руских добровољаца и наставио овим речима: „Данас ево већ пуни век у Солуну руски ратници почивају у наставку србског гробља и на тај начин и на оном свету су братски повезани. Наша изложба „За веру и отаџбину“ је још један сведок тог братства, повезаности и нераскидивог односа грађеног од искона. То је сведочанство да потомци памте предачку ватру и проносе је даље.“ А напослетку је изрекао оцену да „наши врли уметници на убедљив начин сведоче да и у њима тече племенита предачка крв, те да ондашњи хероји заиста живе у данашњим поколењима који су достојни њиховог подвига и славе.“

Ратко Паић,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА