BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Великани – душевни болесници који су даривали идеје свету

Великани – душевни болесници који су даривали идеје свету
03.08.2014. год.

ПАЦИЈЕНТ 3.:  ЕРНЕСТ ХЕМИНГВЕЈ,  ( амерички писац,  1899-1961)

Дијагноза
: оштра деперсија,  умно растројство

Симптоми: Суисидне склоности,  манија гоњења,   нерви сломови

Историја болести:  године 1960.  Хемингвеј се вратио с Кубе у САД. Патио је од честе депресије,   мучило га је стално осећања страха и недостатак самопоуздања. Практично није могао да пише и због тога  је пристао да добровољно пође на лечење у психијатријску клинику,  где је био подвргнут третманима  електро-  шокова ( укупно 20 третмана).

О том третману  аутор романа „За ким звоно звони „   каже:
„Лекари који су ми дали електро-шокове,   не разумеју писце:  какавог је смила  имало   разарање  мозга  и брисање  памћења који представљају мој капитал,   и да ме избаце у обичан живот.

То је било сјајно лечење,   само што су пацијента изгубили. “

По изласку са клинике,   Хемингвеј је био убеђен да не може више писати као пре и  први пут је покушао самоубуство,   али,   су га,   на срећу,   блиски пријатељи  у томе спречили. На женину молбу ,  пристао је да  настави  са лечењем,   али од својих самоубилачких  намера није одустао.  Кроз неколико дана  пуцао је себи у главу из омиљене двоцевке напунивши претходно обе цеви.

Идеје  које је даривао свету.  Ту је најпре идеја о „изгубљеном покољењу „. 


Хемингвеј као и његов друг по перу из исте епохе Ремарк,    имао је у виду конкретно покољење  самљевено жрвњем  конкретног рата.  Међутим,   сам термин је звучао  више    удобно-од тог доба свако  покољење  налази узроке  због којих би себе могао сматрати  изгубљеним.

Нови књижевни облик,   „метод ајсберга „ кад  даргоцени,   сажети текст подразумева штедри,   душевно раздирући подтекст. 

„Мачизам „ новог обрасца  оваплоћен и у ставралаштву и у животу.

Јунак Хемингвеја је сурови  и не сувише причљив  борац,   који схвата да је борба некорисна,  али се треба борити до краја.

Најбескомпромисни хемингвејски мачо је постао  рибар Сантјаго    („Старац и море „) у чија уста је Велики Хем је „убацио „ реченицу:

„Човек  није саздан за то да би трпео поразе. Човек се може уништити,   али га је немогуће победити. “

Сам Хемингвеј,   -ловац,   војник,  спортиста,   морнар,   рибар,  путник,   нобеловац,   чије тело су покривали дубоки ожиљци,    на огромно разочарање многих,   није се до краја борио.

Своје пак идеале писац није изменио:

„Мушкарац нема право да умре у постељи.  Или у боју,  - или метком у чело „.

Бранко Ракочевић


 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА