BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија чека реакцију ЕУ и САД на податке о несрећи

Русија чека реакцију ЕУ и САД на податке о несрећи
25.07.2014. год.


22. јула Русија је званично предала ЕУ све податке средстава објективне контроле о катастрофи малезијског Боинга изнад Украјине. То се десило 24 сата пошто је на брифингу у Москви министарство одбране Русије објавило податке руских средстава за праћење. Руска војска је фиксирала ситуацију насталу на територији Доњецке области Украјине пред несрећу.

Ови подаци су покренули много питања руске војске према Кијеву. Између осталог, чиме је била изазвана повећана активност украјинских радиолокационих средстава и на дан трагедије и команда „готово“ после ње? Шта су радиле поред територије под контролом устаника батерије украјинских противавинских ракетних комплекса Бук пре катастрофе и зашто су оне биле хитно одвезене одатле одмах после ње? Зашто се јуришник ратног вадзухопловства Украјине Су-25 приближио Боингу на растојању од 3 до 5 километара нешто пре несреће и зашто ову чињеницу Кијев пориче?

Кијев на питања Москве није одговорио. Начелник главне оперативне управе Генералштаба Оружаних снага РФ Андреј Картаполов на брифингу у Москви поставио је и САД принципијално важно питање за утврђивање околности пада авиона:

- Према изјави представника САД, они поседују снимке из космоса који потврђују да су лансирање ракете у правцу малезијског авиона извели устаници. Али ове снимке нико није видео. Ако америчка страна има снимске са сателита, молим да их прикаже међународној заједници ради детаљног проучавања. Случајно или не, али време пада малезијског Боинга и време посматрања украјинске територије од стране америчког сателита се подударају.

Америкнаци ове снимке нису предали никоме – ни ЕУ, ни Малезији, ни Русији, мада су обећали да ће то урадити у уторак. Истог дана на брифингу у Вашингтону представници америчке обавештајне службе нису могли да пруже никакве доказе о умешаности устаника и Русије у пад Боинга. Мада и Бела кућа, и Стејт департмент у исти глас су обећали да ће управо специјалне службе представити убедљиве доказе ко је оборио малезијски Боинг. Не знамо имена, не знамо звања, и нисмо сто посто уверени у националност оног ко је пуцао на боинг, рекао је сарадник обавештајне службе САД.

На брифингу обавештајци нису представили ексклузивне сателитске фотографије, већ малоинформативне снимске из космоса и податке из друштвених мрежа. И на тој основи су изнели верзију према којој су авион „вероватно“ оборили устаници грешком. Између осталог, специјалне службе САД су признале да не могу да потврде аутентичност материјала из Интернета које је објавила украјинска влада. Раније читав низ експерата је указивао на очигледне трагове монтаже у тим снимцима из друштвених мрежа, на које се као на доказе позивају амерички и украјински чиновници.

Заменик дректора Института за ЗНД Игора Шишкина ништа неочекивано у ставу САД није видео:

- Такав развој догађаја могао се очекивати. Ни под каквим условима, ма какве доказе Русија да пружи о том инциденту, САД неће признати. Руске доказе оно су званично прогласили пропагандом. Они ће инсистирати на својој верзији, не пружајући никакве доказе. А њих очигледно једноставно нема.

Представник америчке обавештајне службе на брифингу је признао да његов ресор не располаже доказима умешаности Москве у инцидент, или доказима да је Русија тобоже обучила устанике да користе противавионске ракетне комплексе Бук.

Распала се и верзија коју су много пута понављали на Западу о томе да су ове комплексе устаницима пребацили из Русије. Представник специјалних служби је признао да обавештајна служба САД није фиксирала кретање комплекса Бук преко Руско-украјинске границе.

Константин Гарибов,

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Министерство обороны Российской Федерации/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА