BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како је амурски тигар препливао Усури и стигао у Кину

12.07.2014. год.


Амурски тигрови су успешно освојили трансгранични коридор између руског Бољшехехцирског националног парка и кинеског резервата Санђан. Двојица рибара из округа Фујуан, провинција Хејлунђан, су 12 јуна били очевици кад је амурски тигар препливао реку Усури из Русије у Кину. Успели су добро да виде тигра и да сниме препливавње шареног грабљивца камером мобилног телефона.

„Наш задатак је да пратимо кретање овог тигра, да радимо са становништвом и с државним организацијама како би дивља животиња остала у животу, независно од тога да ли ће остати у Кини или ће се вратити у Русију,“ – изјавио је заменик директора Центра за проучавање мачака Државне шумарске службе КНР Ђан Хуаншун. По мишљењу еколога, овај случај говори о ефикасној чуварској служби транграничне територије између РФ и КНР.

Амурски тигрови често бивају „пребеглице“. Само што то ни из далека не може увек да се забележи. А прошлог пролећа смо имали среће: ловочувари и граничари из Хабаровске покрајине су пратили великог мужјака чије су димензије стопа 11 см, од територије Хехцира у Хабаровској покрајини узводно по Усурију све до парка „Средњеусуријски“ у Приморској покрајини. По саопштењу кинеских научника, након добијања информација од руских колега, они су успели да пронађу трагове истог тигра на гребену Вандашан.

Овог пута се на савладавање војне препреке широке 350 метара, поново одлучио представник јачег пола, рекао је за „Глас Русије“ координатор програма Амурске филијале WWF Павел Фоменко. Он у овој чињеници није видео ништа невероватно.

- Као што је познато, тигрови се не боје воде. Није први пут да тигрови препливавају Усури, а то што се ово десило баш на овом месту је такође законитост. Управо ту се налази такозвани еколошки коридор између Руске Федерације и Кинеске народне Републике. Животиње могу да се крећу зато што с наше стране постоји заштићена територија Бољшехехцирског националног парка. С кинеске стране је такође национални парк, иако другог усмерења: за очување ресурса вода и мочвара. Ипак, тигрови се крећу у овом правцу с времена на време. На територији Бољшехехцирског националног парка су ове године запажени трагови два тигра. Вероватно је један од њих управо препловио реку према Кини.

Узрок оваквог препливавања, по мишљењу представника WWF, пре свега може бити потрага за храном . Могуће је да тигар тражи себи другарицу преко границе. А не може се искључити ни обична мачија радозналост: младог грабљивца привлаче нова места. У то да је у питању мужјак, и то млад, стручњаци после брижљивог проучавања видео снимка практично не сумњају. Као што не сумњају ни у то да ће се тигар вратити, највероватније кући – шумски масиви на кинеској територији нису велики, то су углавном пољопривредна добра, пиринчана поља. Грабљивцу може бити занимљива само мала зона приобалних екосистема. Сад у њој може бити дивљих вепрова, ракуна, јазаваца и дивљих коза, којима се грабљивац може наслађивати. „Он се тамо врти, можда је то његова територија, - сматра Павел Фоменко. – Само, велика водена препрека му смета да све време плива тамо-овамо.“

Јединствени кадрови на којима је тигар приказан како препливава реку могу се видети
ОВДЕ.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА