BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Великој двадесеторки“ – велика будућност

„Великој двадесеторки“ – велика будућност
12.07.2014. год.


Русија прелази у нову тежинску категорију. Групу од осам земаља у руској спољној политици замениће „Велика двадесеторка“. Овај формат има само 4 године, али већ представља потпуну структуру која формира светску и регионалну економску политику.

Упркос очекивањима Запада, руска економија није пропала због америчких санкција. Земља развија индустрију и гради односе с Истоком. А развој формата G8 није лишио Москву политичке тежине. Напротив, помогао јој је да усмери енергију у друге, перспективније формате. Јер, група G7 се практично претворила у формалну јединицу „САД и компанија“. Последњи самит у Бриселу представља очигледну потврду за ово. Одбијање комуникације с Москвом у формату „Осморке“ је ову заједницу учинило још мање самосталном, сматра заменик декана факултета светске економије и светске политике ДУ-ВЕШ Игор Коваљов:

- Како неко може да постави себи задатак да регулише глобалне економске и политичке процесе, а да то учини без најјаче нуклеарне велесиле, која заузима шестину копна и поседује колосалне ресурсе, укључујући и енергенте, који су толико важни у савременом свету? Без Русије није могуће постојање глобалне структуре која дефинише политички и економски дневни ред.

На смену политичком клубу који је исцрпео своје снаге долази велика заједница земаља у развоју – оних којима припада већи део светског бруто производа. Истина, овде не може постојати јединство мишљења – превелики је број учесника који бране своје интересе. У ову групу улазе представници различитих континената и националних структура, између осталог, такви тешкаши као што су Индија и Кина. Овим су условљени и различити приступи формирању економских модела. Али управо G20 је позвана да синхронизује односе између развијених земаља и земаља у развоју, које су заинтересоване за реформисање светских финансијских институција, сматра председник Центра за стратешке комуникације Дмитриј Абзалов:

- Очигледно, управо у овом смеру су се у последње време и одвијали интеграциони процеси. Није чудо што је шири и репрезентативнији формат постао основа за преговоре. У G8 се Русија сматрала представником земаља у развоју. Али, одлазак Русије представља озбиљан ударац за сам формат. Практично, G7 се вратила ономе од чега је почела и за шта су је стално оптуживали: то је такозвани клуб колонизатора.

Истовремено, у раду „Двадесеторке“ има много мање политике, и разматрање дневног реда заиста представља дискусију о насушним проблемима, а не промовисање геополитичких интереса учесника. Русија која је била домаћин самита прошле године у овим разматрањима ни из далека не игра последњу улогу. Јер, Москва је највећи енергетски партнер многих учесника G20. Осим тога, Русија активно шири спољну трговину са свим регионима: од Африке до Латинске Америке, истиче Дмитриј Абзалов:

- Русија представља Царински савез – интеграциони пројекат на територији постсовјетских простора. И ако она буде искључена из овог система, из структуре ће испасти читав сегмент, који је крајње значајан за савремену економију. Без ње је крајње компликовано решавање питања у ЕУ, Југоисточној Азији, Латинској Америци, у Африци, па и у Северној Америци, почевши од Сноудена, па све до активности ММФ.

Ове године ће G20 председавати Аустралија. Она је сачувала кључна питања дневног реда који је Русија предложила пре годину дана: инвестиције, запосленост и трговина. Аустралијски премијер Тони Ебот је већ изјавио да очекује Владимира Путина у новембру у Бризбејну, на самиту „Велике двадесеторке“.

Марија Бањабина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА