BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Криза у Украјини ствара плодно тло за амерички бизнис

Криза у Украјини ствара плодно тло за амерички бизнис
12.07.2014. год.


Од самог почетка украјинске кризе САД су активно учествовале у изградњи нове власти. Вашингтон је уверавао Кијев да ће пружити и политичку и финансијску подршку. Али, да ли је тако несебична америчка помоћ и ко извлачи корист из ситуације у Украјини? Детаљније новинар RT Гајане Чичакјан.

За неке високе америчке чиновнике криза у Украјини није само политика, него и могућност зараде за њихове пријатеље и рођаке. Једно по једно и – бизнис је и у Конгресу САД. Недељу дана после тога када је син потпредседника Џозефа Бајдена ушао у састав савета директора највећег украјинског нафтно-гасног холдинга „Бурисма“, бивши начелник сенатског секретаријата Џона Керија је кренуо да лобира у Конгресу интересе те енергетске компаније.

Још један човек близак Керију је ушао у састав савета директора „Бурисма“. То је Девон Арчер који је био саветник садашњег државног секретара за време председничке кампање. Ови људи се јако добро знају. Арчер и син Џозефа Бајдена су били пословни партнери пасторка Џона Керија – Кристофера Хајнца.

На садашњем радном месту њихов руководилац је Николја Злочевски, бивши министар украјинске владе. Сви ти рођаци и пријатељи тврде да раде самостално и да никако нису повезани са лицима која су одговорна за доношење одлука у Вашингтону. Али, наравно, њима нико не може засметати да извуку корист из политике САД.

Чланови Конгреса већ пишу писма с молбама да се из буџета САД издвоји новац за развој енергетског система Украјине. „Ако намеравамо да помогнемо Украјини новим технологијама, а ми треба то да урадимо, онда морамо у најкраћем року удвостручити производњу природног гаса на територији Украјине. Потребно је одредити циљеве и оријентире и ићи према њима“, изјавио је сенатор Едвард Марки.

Раније је званични представник Стејт департмента изјавила да је целокупни гасни систем Украјине корумпиран и да се мора реформисати. А, САД, наравно, могу у томе помоћи. Поставља се питање: које америчке компаније и приватна лица извлаче корист из тога? И да се ту не ради о лобирању интереса једне конкретне украјинске фирме?

„На то питање и није тако тешко одговорити. Дошло је до скандала када су се умешали рођаци и блиски пријатељи врло утицајних званичника. Ово врло подсећа на ситуацију која је била у Ираку после инвазије. Тада је одржано много конференција на којима су америчке компаније и приватна лица одлучивали како се може зарадити у тој ситуацији“, сматра политички аналитичар Ендрју Крејг. Вашингтон не сматра да је куповина утицаја корупција. Тамо се такве шеме зову „коришћење нових могућности“.

Читајте више на Украјина из минута у минут



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/AP/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА