BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Владимир Путин у Латинској Америци: БРИКС и не само

Владимир Путин у Латинској Америци: БРИКС и не само
10.07.2014. год.


Латинска Америка је ”растући партнер” Русије. Москва има солидне позиције на латиноамеричком тржишту, изјавио је директор Института за Латинску Америку РАН Владимир Давидов. Конференција за штампу у МИА Росија севодња била је посвећена предстојећој посети председника Русије земљама региона и учешћу Владимира Путина у самиту БРИКС.

Симбол све већег утицаја земаља са економијама у развоју — тако називају учесници организације Развојну банку БРИКС. Споразум о формирању нове међународне установе са капиталом од 100 милијарди долара лидери Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке ће потписати на самиту који ће бити одражан 14-16. јула у бразилској престоници.

Циљ посете руског председника не ограничава се само самитом БРИКС. Пре Бразила Владимир Путин ће посетити Кубу и Аргентину. Заједничких интереса Русија и државе Латинске Америке имају много, они ће, наравно, наћи свој одраз у потписаним споразумима, истакао је директор Института за Латинску Америку РАН Владимир Давидов.

- Мислим да имамо солидне позиције на латиномаеричким тржиштима у низу земаља и грана. Поред традиционалне робе, као што је продукција хемијске индустрије, имамо солидне позиције на тржишту металуршке продукције. Имамо такође велике перспективе у извозу инжињерских услуга, извозу технологија.

Један од примера успешног рада на латиноамеричким тржиштима, по речима експерта, везан је за руску хеликоптерску технику. Русија извози хеликоптере у 7 земаља Латинске Америке, међу њима су Бразил, Аргентина, Перу, Мексико. Ускоро ће за извоз у Мексико отићи средњемагистрални авион Сухој Суперџет.

Без обзира на то што је обим трговине између Русије и земаља Латинске Америке прилично велик, предстоји да се још много уради, сматра Давидов. Последњих година се не бележи обзиљан раст обима спољне трговине, који остаје на нивоу од 16-17 милијарди долара. Али БРИКС није замро у свом расту. Између осталог, Аргентина је изразила жељу да се придружи организацији. Истина, реално ступање не може да се деси скоро, сматра Давидов.

- У оквиру БРИКС Аргентина има добре односе са свим земљама. Али ова органиазција је изграђена на основу консензуса, зато треба спровести консултације. ЈАР је изјавила жељу да се придружи 2010, а примили су је две године касније. Тако да придруживање Аргентине није брза одлука — али вероватноћа је значајна.

Између осталог, о угледу који стиче БРИКС сведочи и реакција Вашингтона. Чим је почело да се говори о могућности учешћа Аргентине у самиту организације — за сада само с правом госта — амерички суд је донео одлуку која кажњава Аргентину због њеног спољног дуга. Врховни суд САД је обавезао Буенос-Ајерес да исплати скоро милијарду и по долара власницима хартија од вредности који нису пристали на услове предложене реструктуризације државних облигација земље. Између осталог, са сличним ситуацијам у скоријој будућности помоћи ће да се изађе на крај Развојна банка БРИКС.

Прва држава у латиноамеричкој турнеји Владимира Путина биће Куба. Председник ће стићи на Острво Слободе 11. јула на позив председника Државног савета Раула Кастра. Планиран је и састанак Путина са лидером кубанске револуције Фиделом Кастром. 12. јула руски председник ће посетити Буенос-Ајрес.

А од 13. до 16. јула Путин ће боравити у Бразилу. Поред учешћа у самиту БРИКС председник Русије ће се састати са бразилским лидером Дилмом Русеф и преставницима пословних кругова. Н акрају ће Владимир Путин посетити цремонију затварања светског првенства у фудбалу. Русија ће примити штафету светског фудбалског Купа — управо она ће бити домаћин такмичења 2018. године.

Игор Силецки,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА