BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Вијећници у Новом Граду отворена музејска збирка

У Вијећници у Новом Граду отворена музејска збирка
09.07.2014. год.

У згради Вијећнице у Новом Граду данас је, у оквиру манифестације "Петровдански дани", поводом Петровдана - Дана општине, отворена музејска збирка коју чине етно поставка и старе фотографије и разгледнице.
Посјетиоце је на отварању прво поздравио директор Културно-образовног центра Јесенко Tрбојевић, а историчар Маја Јованић–Костадиновић подсјетила је на историјат Вијећнице која је од 2006. национални споменик БиХ.

Она је навела да је Вијећница изграђена 1888. године и да је њена првобитна намјена била зграда градске управе, а након Другог свјетског рата Завичајни музеј.

"Преживјела је два свјетска рата, оштећена је у два земљотреса који су погодили бањалучку регију, те у протеклом рату", рекла је Костадиновићева и захвалила колегама из Музеја Републике Српске и Музеја Козаре за помоћ приликом поставке музејске збирке.

Вијећница је обновљена средствима Европске комисије и отворена је у мају прошле године.

Начелник општине Сњежана Рајилић нагласила је да је за сваки народ од изузетне важности познавање историје. "Имамо своју историју и своју прошлост и треба да је знамо али је још важније да је знају наша дјеца", рекла је Рајилићева.

Према њеним ријечима, музејска збирка није намијењена искључиво познаваоцима историје и културе, већ и ученицима који ће се на адекватана начин упознати о историји града, о оруђима која су њихови преци користили и како су живјели.

Предсједник Скупштине општине Мирко Згоњанин каже да су потребе за умјетношћу велике. "Општина ће у наредном периоду бити максимално ангажовна на јачању духовних богатстава и садржаја", поручио је Згоњанин.

Документарист галерије у Новом Граду Мирјана Дрљача каже да је од непроцјењиве вриједности етнографска збрика Милана Карановића. "Карановић је био етнолог који је основао етнографску збирку у Земаљском музеју у Сарајеву, а дио његове заоставштине породица је поклонила Музеју у Новом Граду", рекла је Дрљача.

Према њеним ријечима, експонати су старији од 130 година, а ријеч је о комплетној женској народној ношњи и мотивима веза из 1888. године, рађеним на просторима босанске Крајине и представљају изузетан примјер народног стваралаштва.

У дијелу музејске збирке је и "соба Милана Карановића" гдје су изложени документи о његовом животу, аутобиографија и дио необјављених научних радова.

Драљача је навела да су посебно значајан експонат у музејској збирци примјер фототипског издања Мирослављевог јеванђеља, поклон потписан руком краља Александра. У поставци која је данас отворена изложена је вилица мамута.

Изложба је отворена радним даном и суботом од 9.00 до 12.00 часова и од 19.00 до 21.00 час.

 



  • Извор
  • СРНА


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА