BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Психолошки експерименти над корисницима друштвених мрежа

Психолошки експерименти над корисницима друштвених мрежа
08.07.2014. год.


Заменик Марка Цукерберга Шерил Сендберг јавно се извинила за скривени психолошки тест у којем је учествовало 700 хиљада корисника Фејсбука и који је проузроковао велики скандал.

Друштвена мрежа тајно је манипулисала емоцијама појединих корисника, како би потврдила претпоставку о утицају њиховог емоционалног стања на друге чланове Интернет-заједнице.

Шерил Сендберг, други по рангу сарадник Фејсбука, у име компаније јавно се извинила за тајне огледе над корисницима:

- То је био део дугорочног истраживања које врше компаније како би опробале нове производе. За све је крив недостатак комуникације. За то се извињавамо. Ми ни у ком случају нисмо хтели да вас изнервирамо.

Изјава је била дата у тренутку када је Сендберг преговарала са индијским рекламодавцима. Компанија тежи да увећа број рекламодаваца ван граница САД.

Психолошки експеримент друштвене мреже изазвао је буру негодовања од корисника који су га назвали ”злим” и чак ”ужасним”. Највише их је нервирало што се истраживање спроводило без њиховог знања и што у корисничком споразуму нема ни речи о могућности психолошког тестирања.

Експеримент је био спроведен у јануару 2012. године током једне недеље. Прва половина испитаника морала је да прими преко вести у друштвеној мрежи повећану дозу негативних емоција, код осталих се у новинама појавило више позитивних вести него обично.

Када је број позитивних саопштења био смањен, људи су ређе објављивали позитивне статусе, када су из вести склањали негативне публикације, то је изазивали супротан ефекат. Резултати експеримента сведоче о томе да емоције које људи изражавају на Фејсбуку делују на наше расположење, рекли су аутори објављеног истраживања са универзитета Корнела и Калифорнијског универзитета.

- Спровели смо ово истраживање како бисмо знали какав емоционалан утицај има Фејсбук на своје кориснике, пише на својој страници у друштвеној мрежи Адам Крамер, један од аутора истраживања. Хтели смо да потврдимо или одбацимо уврежено мишљење да позитивне емоције на страницама једник корисника изазивају осећај самоће и разочараности код других. Такође смо хтели да проверимо да ли могу негавитне емоције приајтеља да наведу кориснике да напусте Фејсбук.

Циљ нашег истраживања је да се побољша сервис. Ја као аутор експеримента изјављујем да уопште нисам планирао да неког нервирам. Веома жалимо што је у новинама наш експеримент био представљен у тако негативном светлу и што је то изазвало такво узбуђење.

Према мишљењу професора психологије Тексашког универзитета Џејмса Пенебејкера, неколико дана људи ће бити љути:

- У ствари Гугл већ зна све о нама, Амазон зна много. Једноставно чуди колико великим обимом информација о крисницима мреже оперишу велике компаније! Оне који су склони параноји то плаши.

Како саопштава издање SCG News, истраживање има везе са пројектом Пентагона под називом Minerva Initiative. У оквиру овог пројекта различити универзитети добијају финансирање за масовно проучавање јавног мњења, расположења и социјалних бојазни у читавом свету.

Петар Иванов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Flickr.com/Maria Elena /cc-by Заменик Марка Цукерберга / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА