BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија и Г8: тачка није стављена

Русија и Г8: тачка није стављена
08.07.2014. год.


Пре 20 година, 8. јула 1994. године Русија је ушла у Велику осморку — дискусиони клуб лидера највећих држава света. Тада се сматрало да је Русија својим демократским реформама заслужила то право. Али после извесног броја година политички погледи Москве су се разишли са западним. И формат Г8 се распао. Да ли је то велики губитак?

Велика осморка која се појавила ступањем РФ у формат Г7 који је у том тренутку обједињавао Велику Британију, Немачку, Италију, Канаду, САД, Француску и Јапан, постао је својеврсни широки гест Запада у страну Москве — ви сте одлично радили на преласку на демократске вредности и са вама се може водити посао. Али управо то Русија и није дочекала — учешће земље у Г8 је било ограничено политичким блоком, истакао је за Глас Русије генерални директор Центра за стратешке оцене и прогнозе Сергеј Грињајев:

- Пруживши могућност Русији да учествује у таквим заседањима, организатори ове структуре, пре свега САД, од почетка нису пуштали да Русија доноси одлуке у Г8. Русија није била пуштена у финансијски блок где су решавана питања расподеле тржишта утицаја у глобалној економији и слично. Постојећи круг питања остао је ван домета и могућности коришћења у интересима Русије.

Без обзира на то што је велика осморка објединила лидере светских економија, а њихове састанке је обавезно пратила помпа, овај формат није био ништа друго до дискусиона платформа, светска забава највишег нивоа, где су шефови држава могли да размотре судбину света уз чашу вина, сматра шеф одељења за европску безбедност Европског института РАН Дмитриј Данилов:

- Г8 представља неформалну институцију. То више подсећа на клуб, у којем се не доносе никакве формалне одлуке и основни документи. У датом случају радило се о усаглашавању погледа и ставова који се касније претварају у конкретна решења. Самити овакве врсте често зависе од узајамних погледа, разговаора очи у очи, од гестова и дипломатског понашања. Тачније од оног што је скривено од публике, што се зове клима и хемија односа. Вероватно је то основно што разликује Г8 од других институција.

Али за 20 година хемија односа Русије са партнерима из велике осморке дала је бурну реакцију — њу су искључили. Разилажење у погледима на ситуацију око Украјине саговорници Москве из Г8 једногласно су примили као одступање од демократских вредности које су изненада диктирале улгавном САД. Штета није велика, кажу експерти. Несумњиво, у нашем свету који се динамично мења, када ситуација може да се окрене у другом правцу буквално за неколико дана, ако не сати, свака платформа за дијалог може да буде од користи. Али, како је приметио Сергеј Грињајев, кардиналне проблеме за Русију одлазак из Г8 неће донети. Завршен је овај формат, наћи ће се други. Мада, сасвим је могуће да ће осморка бити реанимирана. Први глас ”за” је подигао Париз. Ових дана француски амбасадор у РФ Жан-Морис Рипер је изјавио да је његова земља заинтересована за обнављање дијалога са Русијом у формату Г8.

Михајл Степанов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА