BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Италија планира да измени ЕУ за пола године

Италија планира да измени ЕУ за пола године
02.07.2014. год.


Од 1. јула управа у Европском савету прелази Италији. Млад и амбициозан премијер земље Матео Ренци намерава да уложи све напоре, како би за кратких шест месеци, колико је издвојено Италији за председавање, постигне економски напредак без коришћења болних мера ”строге штедње”.

Своје прогнозе поводом италијанског председавања за Глас Русије изнео је доцент катедре за политикологију римског универзитета LUISS Guido Carli Арло Полети:

- Пре свега, желим да истакнем да ће ово председавање бити мало необично. У том смислу што управо у том периоду десиће се смена руководства у свим главним институцијама ЕУ. Очекујем да са једне стране председавање Италије буде неординарно и сложено, а са друге, управо захваљујући њему Рим ће добити одличну могућност да се испољи у пуној мери, извршивши озбиљан утицј на будући развој политике ЕУ.

Какву управо Европу жели да изгради Матео Ренци? Које су главне тачке његовог програма?

- Матео Ренци је ставио до знања да намерава да постигне ревидирање економске стратегије ЕУ. Између осталог, он би хтео да прошири дневни ред, како се он не би ограничавао само јачањем фискалне компоненте, већ би садржао важне тачке које се тичу економског раста и борбе против незапослености. Како ми се чини, његов приоритет ће бити осигурање максималне флексибилности, ако не потпуно ревидирање у тумачењу неких норми ”Европског пакта за стабилност и раст”. Ова новина која треба да пружи велику могућност за маневар, пре свега ће бити усмерена на оне чланове ЕУ који се не осећају превише комфорно у условима постојеће фискалне дисциплине.

Ви сматрате да Италија и Ренци лично поседују потребну политичку тежину како би реализовали тако амбициозне задатке?

- Мислим да како фигура самог Ренција, лидера који је добио у Италији изборе за Европски парламент, тако и низ структурних фактора у оквиру саме ЕУ дозвољавају да се надамо у успех. Тачније, у претварање наведених приоритета у конкретне мере. Са моје тачке гледишта, не ради се само о Ренцију, политичару који има поверење, зато што је добио врло важне изборе у домовини, већ и у самој ЕУ појавиле су се претпоставке које сведоче о томе да је промена курса могућа. Шта више, резултати недавних избора за Европски праламент, где су евроскептици добили подршку широких кругова бирача, убедили су најватреније присталице ”строге штедње” да је и у економској политици ЕУ дошло време промена.

Недавно је Матео Ренци изнео предлог да се изграде ”Сједињене Европске Државе”. Ова идеја је скоро исто толико стара као и сама Европа. Ипак, ви мислите да је овај пројекат остварив, узимајући у озбир да се италијанско председавање подудара новом легислативом ЕУ, који се данас састоји од убедљивог броја евроскептика?

- Могуће да је идеја формирања ”Сједињених Европских Држава” у условима у којима се ми сада налазимо превише амбициозна. Ипак, несумњиво, смена прилаза у реализацији економске политике ЕУ могла би да допринесе расту поверења од стране становништва земаља-чланица ЕУ, као и да означи крај том незадовољству захваљујући којем су победили евроскептици. Тако би били створени неопходни услови за даљи развој. Убеђен сам да дата политика може да доведе до конкретних резултата у дугорочној перспективи.

Проблем имиграната који хитају у Италију и гину у водама Средоземном мора, не стигавши до одредишта, остаје неразрешена већ годинама. По вама, да ли ће Италији, земљи која највише страда у тој ситуацији, поћи за руком да нађе универзално решење које ће подржати све земље чланице ЕУ?

- Ова тема такође је једна од приоритетних задатака које премијер Ренци намерава да реализује за време председавања Италије у Евопском савету. Постоје већ сигнали о томе да ће европски лидери бити спремни да подрже неке италијанске предлоге. На пример, у тексту који ће Ван Ромпеј разрадити до краја седнице Савета биће, очигледно, одражена неопходност активнијег учешћа земља-чланица ЕУ у управљају имиграционим токовима и подвучена важност пружања помоћи најосетљивијим са ове тачке гледишта европским земљама. У коју управо форму ће бити обучена ова иницијатива, за сада не могу да кажем, али мислим да у решавању овог питања Ренци може да успе.

Како ће се променити, ако се, наравно, промене односи између ЕУ и Русије у наредних пола године? Да ли ће Италија као историјски и стратешки партенр Русије, учинити корак у стрању њиховог побољшања?

- О томе сам управо ових дана читао саопштења новинских агенција у којима се говорило да ће Италија, по свему судећи, водити политику усмерену против увођења санкција против Русије. Мислим да је тако расположена не само Италија. Њену тачку гледишта данас деле многе земље чланице ЕУ које би, с једне стране, хтеле да очувају своје трговинске односе са Русијом, али упоредо са тим заинтересоване су за мирно разрешење конфликта у Украјини. Тако не искључујем да су европске земље расположене да избегну мере које могу да нашкоде овом преговарачком процесу.

Нива Миракјан,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: AP/Michel Euler/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс


Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике

Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Данас је објављен писмени Коментар званичног представника руског министарства спољних послова Марије Захарове у вези са одобравањем у ПССЕ захтева Косова за чланство у Савету Европе. Коментар преносимо у...

Кијевске снаге се боре да обуздају Русе због кашњења стране помоћи и недостатка особља, наводи се у новинама


Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА