BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пекинг упућује изазов Јапану у УНЕСКО

Пекинг упућује изазов Јапану у УНЕСКО
19.06.2014. год.


Кина подноси захтев за уписивање у регистар Списка светске баштине УНЕСКО два архива из времена Другог светског рата. То су документа о „женама за разоноду“ јапанских војника и документа о Нанкинској сечи. Тренутно регистар „Сећање света“ садржи 299 историјских споменика са свих пет континената.

По проценама кинеских стручњака Јапанци су у току Другог светског рата усмртили до 300 хиљада Кинеза у Нанкину, тадашњој престоници Кине. Токио наводи мањи број жртава Нанкинске сече и одбија да је недвосмислено окарактерише као ратни злочин. Не признаје као ратни злочин ни на хиљаде „жена за разоноду“ из Кине, Кореје, Вијетнама и других азијских земаља које су биле принуђене да у борделима пружају услуге јапанским војницима.

Својим документованим сведочењима Кина намерава да дâ светски значај и да уз помоћ УНЕСКО овековечи ове трагичне странице из историје Другог светског рата. Међутим, стручњак Института за Далеки исток РАН Валериј Кистанов иза ових активности Пекинга види још један политички аспект:

То је одговор Кине на покушај Јапана да уврсти писма камиказе у регистар „Сећања света“ УНЕСКО. Али, Јапан је то учинио на нивоу власти града у којем се налази музеј камиказа и где се чувају ова писма. Кина је то подигла на виши ниво. Она изражава неслагање, негирање и прекоревање курса премијер-министра Синдзоа Абеа. По тврдњама кинеске стране Јапан у својој спољној политици све више скреће ка национализму и поновном разматрању оцена Другог светског рата. То што је Јапан на светлост дана изнео писма камиказе и што покушава да их прикаже целом свету као изесну културну вредност такође изазива велико разочарење и јаросно негодовање Кине. Зато што су Кинези више од других настрадали од зверстава јапанске царске војске, укључујући и Нанкинску сечу.

Нови покушај Пекинга да прида ратним злочинима Јапана широко звучање у међународној заједници имаће позитиван одјек у другим азијским земљама, сматра Валериј Кистанов:

- Ово ће, наравно, наићи на разумевање и у Јужној и у Северној Кореји. У Јужној Кореји, узгред речено, постоји забринутост и ревносно се прати поновно разматрање оцена Другог светског рата од стране Синдзоа Абеа. Сад су Кина и Јужна Кореја у суштини у тандему кад су у питању анијапанске активности. У Кини се отварају споменици посвећени борби Кореанаца против колонијалног јарма Јапана. Иницијатива Кине у УНЕСКО наићи ће на разумевање у региону. Јер, многе земље Југоисточне и Источне Азије су веома настрадале од јапанске агресије. Под изговором стварања Велике источноазијске сфере заједничког напретка и прогонства белих колонизатора из ње многе земље су покушавале да створе своју колонијалну империју.

Иницијатива Кине у УНЕСКО одражава заоштравање политичког сукоба између Пекинга и Токија. Овај процес ће се појачавати сматра Валериј Кистанов:

- Очекујем да ће се информативни и пропагандни рат између Кине и Јапана, између осталог, и у погледу оцењивања Другог светског рата од стране ових двеју земаља, наставити и да ће расти. Све до идуће године кад ће бити обележена 70-годишњица победе у Другом светском рату. Ова победа ће се славити и у Русији, и у Кини, њихове активности ће бити координиране.

Захтев за уписивање у регистар „Сећање света“ архива УНЕСКО сведочанстава о „женама за разоноду“ јапанских војника у Нанкинској сечи представља нови велики политички пројекат Кине. По свом патриотском звучању он се може упоредити с недавним одлукама о увођењу два спомен-датума. То су Дан Победе над Јапаном и Дан сећања на жртве Нанкинске сече. Први ће се први пут славити ове године 3. септембра, а други се такође први пут обележава меморијалним манифестацијама 13. децембра. Осим тога, у Кини се припрема подизање општенационалног симбола – споменика у част Победе у Рату отпора против јапанских освајача.

Владимир Фјодоров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА