BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски гас - кинеско упозорење

Руски гас - кинеско упозорење
19.06.2014. год.


ЕУ се замислила. САД су у недоумици. Тако експерти карактеришу реакцију Запада на гасни уговор између Русије и Кине. За Брисел и вашингтон стратешки успеси Москве су повод за забринутост. Највећи инвестициони фондови истичу: руско-кинески споразум је озбиљан пробој.

Русија је несумњиво начинила пробој у развоју националне економије. Гасни уговор са Кином ће бити својеврсни катализатор за металургију, индустрију угља, екергетски сектор и мешовите гране. Према мишљењу експерата види се огроман потенцијал раста и развоја Сибира и Далеког Истока. Поред тога, формира се модел диверзификације испорука енергената Исток-Запад, каже руководилац аналитичке управе Фонда за националну енергетску безбедност Александар Пасечник.

- У перспективи када буде већ изграђена маршрута гасовода, то ће створити полигон за формирање позитивног преговарачког процеса за реализацију пројекта Алтај — западне маршруте испоруак гаса у Кину. Постојаће две магистрале: источна и западна. Значи, то ће објединити читаву ресурсну базу. И тада, са налазишта одакле иде гас у Европу, моћи ће да се упућује гас у Азију, у Кину између осталог.

За САД, сматрају аналитичари, то може да се претвори у нерентабилност националних пројеката за производњу течног гаса. А узимајући у обзир велике наде САД управо у пораст извоза течног гаса, то практично сече у корену читаву америчку коњуктуру цена енергената. А Европа ће сада морати да буде обазривија према руском гасу, сматра Александар Пасечник.

Сада ће Европа морати да делује полазећи ипак од економских реалија, а не политчких, као што је у последње време уобичајено. И да мисли на своју енергетску безбедност, доприносећи развоју руских цевоводних пројеката, а не ометајући их. Реч је о Јужном току и нормама трећег енергетског пакета.

После руско-кинеског уговора покушаји ЕУ да смањи своју зависност од руског гаса на рачун Русије већ изгледају смешно. Уговор са Кином нивелише притисак ЕУ на Русију у гасним споровима, говори председник Института за енергетику и финансије Владимир Фејгин.

- Европа, наравно, жели да одабере друге испоручиоце. Али када чиновници почињу да анализирају, виде да не ништа не може урадити брзо. И никаквог елдорада — енергетског или гасног — који би им давао испоруке по повољнијој цени и у било којој количини у свету једноставно нема. Они такође виде да Русија може да игра по њиховим правилима. Тачније да јача своје позиције. А како да не јачамо? Руија не може са Далеког Истока да транспортује нафту или гас у Европу. То није ефективно и повољно. Тим пре што европско тржиште стагнира, а азијско напредује. Наравно да Русија јача своје позиције на растућем тржишту.

Испоставило се да Русија, као што су раније сматрале САД и ЕУ, није безнадежно везана само за европски вектор гасних испорука. И потписивањем новог гасног уговора са Пекингом у Москви се појављује источни оријентир. Појавило се више слободе да се бране своји стратешки интереси. А за САД енергетска алијанса Русије и Кине још је један узнемирујући знак. Американци који сматрају себе лидерима у свему, полако али сигурно клизе са пијадестала.

Олег Обухов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: East News/Ukrafoto/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА