BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шетња по мокрој палуби

Шетња по мокрој палуби
17.06.2014. год.


Пре сто година рођен је Јуриј Андропов — један од најзатовренијих руководилаца Совјетског Савеза. Ко је он био — строги аскета, који није смео да изађе ван оквира комунистичке партијске дисциплине или реформатор који је покушао да покрене рђави механизам совјетске машинерије?

Једнозначно мишљење о томе какав је био Јуриј Андропов не постоји до дана данашњег. За једне је Ј.В, како су га звали у коридорима ЦК КПСС, остао у сећању као интелектуалац који је добро разумео финесе међународне политике и још боље ткање кремљовских интрига. Други су запамтили Андропова као опрезног, али истовремено жестоког и не увек компетентног руководиоца. Ипак Јуриј Андропов је имао способност коју потврђују многи — у сваком ресору на чијем челу се налазио умео је да окупи око себе колектив професионалаца. Тако је било и у КГБ, који је Андропов претворио у једну од најјачих специјалних служби света, истакао је за Глас Русије главни научни сарадник Економског института РАН Александар Ципко:

- Одликовали су га строгост, преданост, уредност. Ничим се никада није издвајао. Једина особеност се састојала у томе да је око себе окупљао паметне и талентоване људе. Направио је прву у ЦК КПСС групу консултаната, где су људе бирали не по партијској хијерархији, већ руководећи се њиховим умним способностима, искуством и знањима. Формирана је интелектуална елита унутар ЦК. То је заслуга Андропова.

Али опрезност је била главна црта Андроповљевог карактера. То се изражавало су вему — у комуницирању са околином и зато он није имао блиске пријатеље, у доношењу одлука, између осталог на државном нивоу. Како сматра телевизијски водитељ и публициста, аутор многих историјских циклуса Леонид Млечин, један од фактора који су утицали на поглед на свет Андропова могао је да буде устанак у Мађарској 1956. године. У то време он је био амбасадор СССР у Будимпешти и својим очима је видео како може да се пољуља социјалистичко уређење у којем је из непажње власти никло семе тежње ка слободи:

- Он је схватио да социјалистички систем може да постоји само у најстрожим условима. Треба уклонити страх — укинути цензуру, увести слободу дискусије, и систем ће пасти. Зато радећи у КГБ, он је посветио све снаге идеолошкој контроли.

А можда је опрезност Андропов усвојио много раније, још када је студирао у Рибинском речном техникуму. Према његовим сопственим сећањима, кормилар брода којим је Андропов пловио по Волги рекао му је једном: Живот је, Јура, мокра палуба. И како се не би на њој оклизнуо, крећи се без журбе. И обавезно сваки пут бирај место где да ставиш ногу! По свему судећи, овај савет будући генерални секретар КПСС је запамтио за цео живот.

Григориј Миленин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА