BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

ДЕБИ ЉУБИМОВА У „ШКОЛИ ЗА ЖЕНЕ „ У НОВОЈ ОПЕРИ“

 ДЕБИ ЉУБИМОВА У „ШКОЛИ ЗА ЖЕНЕ „ У НОВОЈ ОПЕРИ“
04.06.2014. год.

Љубимов је пре скоро две године, након успешне реализације опере „Кнез Игор „ , почео да режира оперу „Школа за жене „ у „Новој   опери „ у Москви, али је због болести морао да напусти пројекат  ,тако да му  је   остало име на  афиши само као писцу либрета

Славни деветесетшестогогодишњи  редитељ Јуриј  Пертович Љубимов, отац Таганке ,дебитовао је у позоришту „Нова опера „ у представи „Школа за жене“ у којој има само једна жена и врло мало учења.Музику  Стравинског, Баха, Гласа и других  композитора  адаптирао је за ову  оперу Владинир Мартинов.

Почетак постмодерне опере иритирао публику

Ово постомодерно дело је изазвало подељеност публике при чему је сукоб , као и што доликује, био постмодертнистички, оцењују московски критичари.

Аутори представе су одлучили    да „размекшају „ њен почетак: извођачи на сцени остављају  утисак да се тек припемају за наступ, док се оркестар штимује.

А уствари , све је већ одавно озбиљно  припремљено .Публика је насела на  обману  :гунђа,  галами, премешта се.

Када је опера коначно стартовала, они који су раније схавтили о чему се ради,  почели су да вичу на суседе, који су им узвраћали :“Шта вам је, зашто вичете,то је још проба“ показујући прстом на крупни натпис:“Проба у току „.

А краља нема, те нема

Такав је сиже који је измислио Љубимов. Глупи  и „заведени „ глумци  под руковдством великог Молијера  пробају  комад очекујући да се појави краљ Сунца –Луј ,било који по редном броју .

Јуриј Петрович није хето да  избегне  аутобиографске моменте:каприциозни глумци су  тако викали на  уморног уметничког руководиоца.Кад се све  замрсило и кад су  глумци схватили да ће се краљ појавити баш у овом момемту,испало је да краљ уопште неће доћи.

С једне стране  уобичајена      ситуација:људи из света уметности  су навикли да се припрема ју за дочек високе личности  која на крају неће доћи.

С друге стране је у питању блистав драматуршки заплет који  даје тон целој опери.

Јуриј Љубимов је за либрето опере „Школа за жене „одабарао текстове Булгакова („Тајанствени  богомољац“) , Козме Прјуткова ( „Спор грчеких философа о   укусу „, „Пројекат о увођењу једноумља у Русији „) , Молјера ( „Грађанин као племић „), као и гегове  режисера Игора Ушакова .

Умерен комизам, уздржан смех

Али и поред свега тога комизам „Школе за жене „ испао је  сасвим умерен, громогласни смех је изостао, примећује позоришни критичар руског листа   Известија , који закључује :“Можда је то спокојство љубимовског  хумора, а можда уопште  хумора остарелог човека.“

Али  с тачке гледишта постмодерне , такав степен комизма  је и био потребан: извесно  осећање усиљености, вештачке  уиграности, упућивло је да пред нама није просто  буф него  савремена уметност. Интерсантније  би било разабрати  се  о подтексту „Школе за жене „ него смејати се ,-и то пре свега захваљујући  Владимиру Мартинову, који је пола године пре премијере изјавио већ поменутом  руском дневнику Известија :“Између мене и Јурија Петровича  настао  је  идеолошки сукоб: он је за Молијера, а ја за краља.“

Разлоге  своје пристрасности за краља композитор Мартинов није објаснио ,али  му се највише од свега  свиђа то што је   краљ у проблемима. А у проблемима је  зато што ге   нема.О том  „главном   јунаку „опере сви говоре, али се на сцени он ниједном не појављује.Постоји ли он уопште ?

И тако  захваљујући Мартинову , сатира свакидашњег живота се преображава у  Ничеову максиму о томе да је Бог мртав , само што људи то не примећују.

Море златних секвенци: музика испуњена духом, пуна свежег ваздуха

Сама опера не оскудева у сатири.Пројекат  Кузме Пруткова  „О увођењу једноумља у Русији „ звучи  савремено  и тривијално ван свих санитарних норми.Једна сцена  у опери која то илуструје завршава се малом грађанском  демонстрцијом у виду  аплауза „на нервној бази „.

Московски музички критичаи оцењују  да  музика  у овој  сатиричној сцени ,као и сва партитура Мартинова уопште , не покушава  да створи нови језик,- он реанимира  модел старе музике коју пак  воли.Море „златних секвенци“.Бодри пасажи струна.

По једноушној оцени руских критичара,парадоксално достигнуће Мартинова  састоји се у томе  што његова музика „десте свежине „ без обзира на све , звучи веома свеже.Она је испуњена  духом, пуна свежег  ваздуха,  слуша се не  размишљајући о томе од којега је композитора нешто украдено.

Управо на њој и почива представа  која траје сат и по.  





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА