BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Посланички имунитет не спашава од казне

Посланички имунитет не спашава од казне
30.05.2014. год.


Посланичка неприкосновеност више није препрека да корупционашко деловање буде кажњиво у Русији. Парламентарац из редова Комунистичке партије РФ је осуђен на казну робије у трајању од 5 година за покушај преваре. Он је осуђен и на основу оптужнице за покушај продаје мандата.

Учињен је прецендент. По први пут током читаве историје постојања парламентризма у Русији, судски је био гоњен и осуђен, посланик Константин Ширшов. 2011.године, непосредно пред  изборе за Државну думу, он је обећао подмосковском предузетнику мандат у доњем дому парламента. За ову услугу је Ширшов тражио 7,5 милиона евра. Ухапсили су га током примопредаје новца. Ипак, прво су га пустили, обзиром да су посланици до сада уживали имунитет. Ипак, тужилаштво је успело да добије од Думе дозовлу да започне процес судског гоњења у односу на оптуженог, појаснила је виши тужилац управе Генералног тужилаштва РФ Ирина Шеленцова:

- У судској пракси, коју имамо на територији РФ, по први пут на оптуженичкој клупи седи посланик Државне думе, народни посланик, којег је народ изабрао за ту функцију. Оптужницу, односно пресуду коју је донео суд, ми сматрамо законитом, основаном и праведном.

Пресуда гласи- 5 година затворске казне. Ухапсили су Ширшова већ у сали суда. До тада се он налазио у кућном притвору и настављао је да ради. Савет Думе би требало да донесе одлуку да ли ће Ширшову одузети посланички мандат. Тако нешто у историји Думе до сада није било познато.

Могуће је да ће доћи до пооштравања мера. Пре неког времена пред Централну изборну комисију РФ је изнесен предлог да се установи рок важности пресуде, до 15 година, након чега човек може да се кандидује за посланика. Овај предлог стоји у вези са осталим мерама које се доносе у смислу борбе против корупције и има за циљ да се успостави виши ниво поверења друштва према законодавној и извршној власти. Једна од сличних мера је и забрана државним службеницима, посланицима и топ менаџерима државних компанија да отварају банковске рачуне у у иностраним банкама и да имају послове ван границе РФ. Осим тога, разматра се забрана истој категорији лица да купују непокретности у иностранству, као и да се лече у болницама ван границе РФ, у случају да су исте медицинске методе лечења доступне и у руским болницама.

Овакве и сличне мере дочекане су са негодовањем од стране многих посланика и државних службеника. Међутим, експерти кажу да су овакве мере неопходне, како би становништво могло да гаји поверење и како би се општи степен поверења у државне институтције подигао на виши ниво. Такође, овакве мере би требало да на дуже стазе помогну у општој борби против корупције.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Vitaliy Belousov/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА