BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

Гасни споразум између Русије и Кине забринуо Запад

Гасни споразум између Русије и Кине забринуо  Запад
26.05.2014. год.
Владимир Путин уме да политику учини свечаном тако да помало личи на спектакл. Још се није било ни осушило мастило на уговору о испоруци руског гаса Кини који су у Шангају потписали директори „Газпрома„ и Кинеске националне агенције за нафту и гас (CNPC), а глава Кремља већ је држао у руци чашицу са прозрачним садржајем.

Путин, очигледно добро расположен, обишао је кинеску делегацију, куцнуо се са сваким њеним чланом посебно.Затим се поново упутио к  центру свечане дворане к шефу кинеске државе и партије Сји Ђипингу. 

 Наздравље! чуо се звук чаша, севали су блицеви фотоапарата.Преостало је још само  народно-пријатељско  руковање: ова слика је облетела цео  свет.

Руси  били принуђени на уступке

Информација  да је Русија, по свој прилици  дала  значајни рабат за „гасни посао године „, како је овај уговор назавао  близак Кремљу тв канал  RT  , остала је на маргини споразума о сарадњи између Кине и Русије за који је Путин  рекао да надмашује све уговоре из совејтске и ове данашње руске епохе. 

Подсетимо да ће према гасном уговру  у наредних 30 година руски „Газпром „ испоручивати Кинеској нафтно -гасној националној  компанији  сваке године  по 38 милијарди кубних метара   гаса.Вредност уговра је процењена на   400 милијарди долара.

Уговор подгрева страх Запада

Ова цифра из Шангајског споразума је заиста гигантских  рамера и подгрева страх на Западу. Страх пред могућношћу да Русија у бдућности неће више испоручиавти свој гас Европи, него комунистичкој  Народној Републици Кини.

Основу за страх због преусмеравања  гасовода   потктрепио је  својом  недавном претњом и руски премијер  Дмитриј Медведев.

У поређењу  са „ најгорим сценаријем“  преоријенатције гасног извоза  с Европе  на Кину , „теорисјки је сасвим могућа“, изјавио је Медведев  прошлог уторка у интервјуу тв каналу  Bloomberg.

Колико јуче , Русија је с Кином поптисала свој први  велики  гасни уговор . Значи ли то да  ће у крајњем случају  Москва у оваквом гасном окружењу, уколико се продужи украјинска криза , још и пооштрити гасне санквије Западу?

„Непосредних последица за Европу неће бити“

Европски економски  ескперти не налазе разлога за било какву панику.

Клаудија  Кемпферт,која у Немачком институту  економских истраживања  (DIW) води  одељење  енергетике,човекове  средине  и транспорта , каже:
„Не мсилим да ће тај уговор имати непосредне последице за Европу. У садашњем моменту  на међунардном тржишту гаса повећана је потражња.“

С друге старне, Штефан Буколд,  директор Хамбуршког  кистраживачко-консултативног бироа EnergyComment   говори о „радосним моментима за немаке увознике  и потрошаче гаса „ уколико  дође до повећања  производње и продаје   гаса на светском тржишту .

 Источна преоријентација  гасних испорука  о којој је говорио Медвдев теоријски је могућа, тврде економски аналитичари, специјалисти у овој  области.Али у пракси ће проћи године  пре него  што Москва буде у стању да оствари своју претњу.Јер сада нема ниједног директног  гасовода  из Русије у Кину.Изградња не може почети пре 2018.г.До тада обема  земљама предстоји да  уложе  солидне инвестиције,  а реч је по речима Путина, о 70 милијарди долара.

Нова налазишта у Источном Сибиру

Гас за Кину треба да потекне из налазишта у Источном Сибиру  која тек треба освојити, а не из Западног  одакле се он испоручује  Европи.Да би се гас преусмерио на Далеки Истпк ,“Газпром „ ће морати изградити  допунски гасовод између  западних и источних налазишта дуг  хиљадама километара.Или да изгради постројења  за течни природни  гас (ТПГ) са неупоредиво скупљом инфраструктуром.А за тако нешто  је неопходни   време и  новац.

И на крају, Кина ,  у поређењу са Европом и није нешто већи купац . Експерт за  гас  Буколд каже:

„Русија  годишње  испоручује Европи скоро 130 милијарди кубних  метара  гаса,а још 40 милијарди купује Турска, што је за четвртину мање од обима новог уговора с Кином.

Преговори  трајали 10 година

Скоро 10 година трајали су руско-кинески преговори о условима једног тако крупног  уговра , а прошле године је био потписан меморандум о намерама.Само је питање цена остало отворено.

Кмефортова самтра да је реализација овог угвора сазрела још давно:

„Усмерење ка диверсификацији и покушаји  да се смањи зависнот од европског увоза  су легитимни“.

Европа ће сада морати  са своје стране одлучно примењивати даље мере  диверсификације и куповати гас из Каспијског региона ,Северне Африке  или САД, заклкључила  је  економисткиња Клаудија  Кемферт.

Кинези се нису прерачунали

У вези с тим ,у средњорочној перспективи централну улогу ће играти повећање капацитета  за  ТПГ -компресирање природног гас. Плаво гориво на налазишту  се хлди до темпертуре  од минус 162 степена Целзијуса , а као резултат се добија смањење његвог обима за 600 пута.После превоза у специјаним танкерима  у место испоруке, он  поново  у специјалним терминалима прелази  у гасовито стање .Истина, засад у Немачкој нема нијендог таквог терминала.

Буколд прогнозира да би цене ТПГ на међународном тржишту  у дугорочној  перспективи могле  расти спорије него што се очекивало.Јер испорука гаса Кини      садржи мање ТПГ.

„Европа  треба да се радује ,као уосталом и Кинези који се такође нису прерачунали „, закључује немачки експерт.

Русија попустила у цени

Према једној информавији у почетку  је „Газпром „ тражио 400 долара   за 1.000 кубика  природног  гаса.Али украјински конфликт је принудио Русију да иде  на озбиљније уступке, цитира информстивна агенција    dpa  Чжен Сјахоа, експерта за спољну политику са Народног универзитета  Пекинга .На фону претњи санкцијама од САД и Европске уније  (ЕУ)  Москва  је приморана да и даље тражи нове купце за свој природни гас.

Ако се прорачунатих 400 милијади долара подели на укупни обим уговорене испоруке , онда испада да ће „Газпрому“ Кина платити  350 долара за 1.000 кубика  природног гаса.То је нешто мање од просечне цене   које је „Газпром „ добијао у марту, а која је износила 365 долара  за 1.000 кубика.

На комерцијалном плану то  може деловати  и разочаравајуће имајући у виду колосална средства која ће   концерни  морати инвестирати у освајање нових нлазаишта гаса у  Источном Сибиру.

Бранко Ракочевић





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА