BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

КИНИ ГАС, РУСИЈИ ИЗГРАДЊА

 КИНИ ГАС, РУСИЈИ  ИЗГРАДЊА
25.05.2014. год.
После недавне успешне посете Владимира Путина НР Кини и потписивања 46 уговора о економској и стратешкој сарадњи
Изградња метроа,отварање заједничког кинсеко-руског универзитета,пројектовање атомсе електране –о чему  су се још договорили Путин и Си Ђипинг
Дана 20. и 21. маја  текуће године приликом посете руске делегације Кини, председници Руске Федерације    и НР Кине, Владимр  Путин и Си Ђипинг усагласили  су  позоције својих земаља на  међународној арени и потписали  46 уговора о сарадњи у сфери  економије, политике и одбране.
 
Преносимо неколико најглавинијих  од њих како их је оценила међународна јавност.
 
Међународна политика
 
Русија и Кина су 22.маја уложили вето  на иницијативу  Савета безбедности ОУН о предаји „сиријског досијеа „ Међународном кривичном суду.Како је јавио Ројтерс (Reutetrs). ОУН су предложиле Међународном кривичном суду  да истражи ратне  злочине   које су починиле власти  и провладине  оружане груапције и појединци  у име њих током трогодишњег оружаног  сукоба   у Сирији .

Дан раније, 21.маја. 58 држава  чланица  ОУН је подржало  предлог да се истраже  ти злочоини,  а Кина  и Русија су  истовремено по четврти пут блокрале  доношење  Резолуције  Савета безбедности о Сирији. 

Процењује се да  укупан  број жртава у   Сирији од почетка сукоба износи близу 150.000-
Подсећамо да  Русија и Кина нису чланице међународног кривичног суда.

Нафта и гас-вредност гасног споразума :400 милијарди долара

Почевши од 2018. Газпром ће  током 30 година испоручивати гас Кинсекој националној компанији.

Укупна вредност   гасног уговора према речима  Алексеја Милера,директора Газпрома,   износи 400 милијарди  долара.

После завршених  преговора, који су вођени 10 година, договрено је да Газпром   испоручи Кини 38 милијарди кубних  метара гаса.

Руска страна се нада  да је у питању поуздан трговински партнер  с којим је склопњен уговор  у нимало побољном тренутку за њу  кад је  Европска унија,  главни партенр Газпрома, распламсала кампању против руских функионера,компанија и бизнисмена уводећи им економске и визне  санкције.

Русија ће продсавати гас по цени  која важи за нафтне квоте  под условом „узми ли остави „. 

За планирну количну гаса у Русији ће бити актвирана нова налазишта Чајандинско   у  Јакутији одакле ће до кинеске границе  бити изграђен гасовод  „Снага Русије „, за чију изградњу ће  Русија уложити 30 милијарди долара. 

Путин: Уговору  нема  равног ни у совјетској ни руској епохи 

Директор Института  за проблеме глобализације, Михаил Дељагин, поводом закључивања  гасног угвора између Кине и Русије којему  по оцени Путина  није било сличног ни у совјетској  ни  у руској епохи, каже:

„Не  може се говорити да је  потписани уговор  неповољан за Русију.Ако Русија буде испоручивала Кини гас по фиксираним ценама које су на нивоу средњеевропских, онда се то може оценити као видан  успех руских преговарача, а  имајући у виду како тргује Кина. Јер не треба сметнути с ума да Кинези увек  све параметре цена подешавају у своју корист.“ 

Михаил Дељагин је даље оценио  да би требало узети у обзир и актуелну ситуацију  и однос Европске уније  која предствља главни проблем Газпрому, и закључио :
“ Русија није имала другог излаза него да се преоријентише на неког другог,  то није био  њен избор него Европе.“ 

Остали трговински споразуми

У пакету документа  потписсних у Шангају  улази такође  и продаја 20% капитала Новатека кћерке компаније CNP  компнији „Јамал-СПГ“-француском Totalu.Ације Новатека су после проадје пале  на 60%.

Одбрана и безбденост

Од 22. до 25. маја у Кини се одржавају заједнички руско-кинески маневри под називом „Морска узајмност  2014.“  у којима   учествује по шест  ратних бродова с обе стране.
Русија и Кина су почеле да организују заједничке војне вежбе 2011., а планира се њихово одржавање и наредне, 2015.г.

Сарадња компанија

Две компаније, „Росатом“ и „Агенција за атомску енергију НР Кине„ договориле су се да заједно граде пловећу атомску електричну централу.
 
Кинеске корпорације ће такође учествовати у  таквим  капиатлним пројектима као што  су решавање  проблема саобраћаја на Криму и изградња нових  траса и станица  метроа  у Москви.

Протокол о сарадњи су потписале и држане железнице  Русије и Кине, као и   уговори о заједничким улагањима у развој енергетике,авиоиндустрије, рударства итд .
Треба истаћи као врло важан корак ка међусобном поверењу   то што је Русија овог пролећа  скинула неформална ограничења с  висине кинеских  инвестиција у стратешке објекте  у које спадају  налазишта природних ресурса.

Образовање 

Министарстава образовања двеју  земаља  заједно ће  радити на отварању  Руско-кинеског универзитета.

У овом пројекту учествују Московски државни универзитет  „Ломоносов „   и Пекиншки  технички универзитет.
Бранко Ракочевић
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА