BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Литванци нису одушевљени перспективама евра

Литванци нису одушевљени перспективама евра
15.05.2014. год.


У Литванији се показало да је мишљење грађана у супротности са плановима владе. Према последњим анкетама, грађани не желе да у својим новчаницима носе евро, већ као и досад литвански лит.

Још прошле године, 49% грађана је било против, док је ове тај проценат порастао на 56%. То је доста за земљу чија влада убрзано стреми ка еврозони, желећи да достигне тај циљ почетком наредне године. У другом покушају. Раније, 2007. године, такође је било доста речи о потреби за увођењем евра, али им нису дали могућности за то. Вратили су их са пола пута и послали да се боре са инфлацијом без преседана од 17%. Што је Литванија и урадила.

Сада, очигледно, нема те жеље. А еврозони, напротив, треба Литванија. Узеће је у еврозону, и пренеће на њу све проблеме са дугом. А зашто да не - у еврозони је постало правило: сви станари морају да плате за туђе проблеме. Немачка, као највећи донатор, уморна је од тога да финансира све сама. Естонија и Летонија су већ доживеле сву лепоту јединствене валуте на ценовницима у продавницама, бензинским пумпама и фризерским салонима. Гледајући њих, Литванци су одлучили да не журе са евром. Али да ли ће их послушати власти? Уосталом, већ је одлучено. И закон је усвојен. И све иде по плану, веома сличном летонском. Тамо је тада евро већ био на хоризонту, и продавнице су биле спремне да праве нове ценовнике, и тамо је такође мало људи желело евро. Тачније, мањина - 40%. Остали нису желели да изгубе погодан и скуп лит. Али званична Рига није послушала мишљење становништва - мишљење Брисела је било важније.

Нешто нам говори да власти у Литванији такође неће послушати своје бројне грађане. Али зато друге земље ЕУ, слушају своје грађане. С једне стране, они исказују своје жеље, али хране Брисел доручцима. Они су одлучили да прво виде, да ли је потребно да мењају новац и да ли ће затим морати да скупо плате за то? Јер, пред њима се налазе упечатљиви примери. Сад скоро нико не спори да би Грчка могла да спаси своју економију, заштити је од кризе, да није пожурила у еврозону. Атина не би узимала кредите и не би скраћивала радна места. Литванија такође, памти овај пример, барем на нивоу обичних грађана.

Татјана Голованова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА