BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Гринвалд после сусрета са својим "извором": Сноуден у Русији живи добровољно

Гринвалд после сусрета са својим
25.05.2014. год.


Едвард Снодуен није талац. Он добровољно живи у Русији, тврди познати британски новинар.

Едвард Сноуден изгледа боље него годину дана раније у Хонгконгу. Врло је весео, изјавио је за швајцарски часопис Tages Anzeiger новинар Глен Гринвалд, који је својевремено први објавио на страницама британског листа Гардијан разоткривајуће материјале бившег сарадника америчких обавештајних служби. Протекле недеље Сноуден је у једном московском хотелу први пут дао интервју једној америчкој телевизијској компанији. У снимању емисије учествовао је и Глен Гринвлад. Гринвалд је за часопис Tages Anzeiger изнео импресије о том сусрету.

„Нема ту ничег чудног. Када смо се растали пре годину дана у Хонгконгу Едвард је имао изледа да остатак живота проведе у затвору. Сада он може да учествује у глобалним расправама о тоталном надзору, да говори, извештава, пише. У Москви се осећа слободно и нема проблема, рекао је Гринвалд одговарајући на питање какав утисак је на њега оставио сусрет са Сноуденом.

Сноуден живи у Русији добровољно. Искључиво америчке власти принудиле су га да живи изван отаџбине, изјавио је британски новинар.

Рок Сноуденовог боравка у Русији истиче у августу. Према Гринвалдовим речима постоји велика веровтноћа да ће тај рок бити продужен. Ако се то изненада не би догодило, многе земље спремне су да му осигурају обезбедност. Бразил, Венецуела, Боливија и Никарагва већ су понудиле азил. У Немачкој се о овоме воде живе дискусије. Није искључено да би се међу тим земљама могла наћи и Швајцарска.

Према Гринвалдовим речима постоје знаци да НБА шпијунира швајцарске банке, пише лист.

Глен Гринвалд више не ради у Гардијану, сада има свој сајт, такође посвећен разоткривањима.

Едвард Снодуен је 2013. године обелоданио информације о програмима масовног надзора америчких обавештајних служби, изазвавши велики међународни скандал. После тога америчке власти оптужиле су га за откривање тајних информација и почеле да траже његово изручење. Снодуен је отишао у Хонкконг, а од јула 2013. нашао се у транзитној зони московског аеродрома Шереметјево. У августу је добио привремени азил у Русији на годину дана.



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА