BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

СЕ сматра да ће се у Украјини наставити притисак на националне мањине

22.04.2014. год.


У специјалном извештају Европске комисије објављеном у Стразбуру за проблеме расизма и нетрпељивости изражена је забринутост због антисемитизма, као и дискриминације представника других националости које живе у Украјини. При томе украјински органи реда и судије скоро да се не мешају у инциденте.

У последње време све више представника националних мањина одлази из Украјине у своју постојбину. Брине их не само нестабилна политичка ситуација у земљи. Углавном, они су уплашени оним нередима које данас праве многобројни неофашисти и ултранационалисти у Украјини. МСП Русије више пута је изјављивао да се у суседној земљи крше права етничких Руса, Пољака, Јевреја, Мађара, Чеха, Немаца, говори украјински политиколог Ростислава Ишченко.

- Актуелне украјинске власти покушавају да изграде моноетничку, а у суштини нацистичку државу. Свака национална мањина се разматра као претња овој моноентичности. Као основна опасност разматра се руска већина. Према подацима института Галуп, 83% становништва Украјине чине они који говоре руски. Власти покушавају да спроведу насилну украјинизацију свих националних мањина. То не може да се одвија мирним путем.

Москва је више пута позивала УН, ОЕБС и Савет Европе да обрате пажњу на то да се интереси Руса игноришу. Националисти инсистирају на томе да се забрани језик Пушкина и да се рускофонско становништво претвори у „неграђане“. Помоћник генералног секретара УН за људска права Иван шимонович, који је недавно посетио ову земљу, у свом реферату на заседању СБ УН изјавио је: Руси се подвргавају гоњењима, чак и нападима.

ОЕБС позива Врховну Раду да прихвати нови закон о правима националних мањина у Украјини. Истина, тешко да ова европска структура може нешто да промени, сматра доцент катедре за политикологију и социологију Руског економског универзитета Плеханов Александар Перенџијев.

- ОЕБС је, наравно, организација која је позвана да осигура безбедност и сарадњу у Европи. Постоји извесна политичка тенденција да се не дозволи ситуацији у Украјини да се стабилизује, већ напротив, да се учини тако да она носи антируски карактер. Зато су сада европске структуре глуве за позиве да се успостави нормални дијалог међу нацијама. Задатак који они имају је да пољуљају међуетничку ситуацију и да учине тако да Украјина постане тероторија на којој неће деловати правне норме.

У центру Кијева било је претучено и рањено ножем неколико Јевреја, биле су оскрнављене синагоге у Запарожју и Симферопољу. Више пута су стизале претње на рачун свештеника канонске Украјинске православне цркве, а крајем фебруара Кијевско-Печерску и Почајевску лавру покушали су да заузму силом, рекао је политиколог Олег Матвејчев:

- Постојали су напади на цркве, на војне објекте, мучили су Русе. У земљи је хаос, нема никакве државе и нема легитимне владе.

У специјалном реферату објављеном у Стразбуру који је саставила Европска комисија за проблеме расизма и нетрпељивости изражена је забринутост због дискриминације националних мањина у Украјини – Руса, Пољака, Јевреја, Мађара, Чеха, Немаца, као и многих других националности. Али ко ће зауставити кијевске власти? И има ли неко на Западу жељу да оконча актуелне баханалије у Украјини?

Ксенија Мељникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: RIA Novosti/Наталья Селиверстова/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА