BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

НATO ЈЕСТЕ И ОСТАЈЕ АГРЕСИВНИ ИНСТРУМЕНТ ЗАПАДНИХ ЕЛИТА

НATO ЈЕСТЕ И ОСТАЈЕ АГРЕСИВНИ ИНСТРУМЕНТ ЗАПАДНИХ ЕЛИТА
08.04.2014. год.

Разговор Горана Киковића, главног и одговорног уредника ''Гласа Холмије'' са Давидoм Штокингерoм, потпредсједник Социјалдемократске партије (СПО) града Швехата код Беча. Давид Штокингер је рођен у Бечу и живи у градићу Швехат близу аустријске престонице. Ради у аустријском Телекому и од деведесетих година прошлог вијека налазио се на разним политичким положајима унутар социјалистичке омладине Аустрије. Данас је потпредсједник Социјалдемократске партије (СПО) града Швехата, члан Главног одбора Организације за мир и неутралност политике, члан Главних одбора двају друштава - Аустријско-бјелоруског и Аустријско-кубанског.
Традиционални социјалиста, антиглобалиста, интернационалиста, критичар Европске Уније и НАТО пакта. Истакнути је учесник покрета солидарности са Југославијом (Србијом) 1999. године и великих демонстрација против НАТО-а у Бечу исте године. Године 2011. Давид Штокингер је организатор Пута солидарности младих аустријских социјалиста на Косово и Метохију, када су обилазили Косовску Митровицу, Грачаницу, Штрпце, Гораждевац, Дечане, Пећ... Наредне, 2012. године, обишао је Србију и Црну Гору и много снимљених фотографија и репортажа објавио, по повратку у своју земљу, у електронским медијима, афирмишући не само природне љепоте, већ и културна добра, историјска мјеста и знаменитости србског народа.
Као ревносни читалац ''Гласа Холмије'' радо се одазвао позиву да говори за наш часопис. Редакција часописа је господину Штокингеру послала питања на њемачком језику и добила одговор, који слиједи. Захваљујемо се Зорану Вулевићу, члану редакције часописа, који је превео на њемачки језик постављена питања господину Штокингеру и превео његове одговоре на србски језик.
КИКОВИЋ: Господине Штокингер, Ви сте веома млад човјек, али већ толико политички експониран и лијево оријентисан, па нас интересује како доживљавате све оно што се на подручју Балкана исподешавало последње двије деценије, посебно србском народу, који је проглашен за ''јединог кривца'' ових догађаја? ШТОКИНГЕР: ''Деведесетих година прошлог вијека гледао сам страшну медијску кампању против Срба. Из визуре западних медија и политичара постојао је и постоји само један кривац: Београд и Срби. Међутим, управо су западне елите ушле у рат против Србије изазивајући међусобну мржњу међу југословенским народима, финансирале су сецесионистичке снаге у републикама и предузимале офанзивну политичку акцију подстрекавања Словеније и Хрватске као и Косова, што је додатно доливало уље на ватру. Прије свега Њемачка, а касније и САД, предузеле су распарчавање и овладавање простором Балкана, геополитички толико важног, а гдје је Југославија природно играла најважнију улогу. Још и због тога што је Југославија, у том простору, ишла сувереним и јединственим путем развоја. По мом поимању ствари, Србија није била кривац, Београд је једино хтио да реорганизује и установи Југославију на новим основама. Савезна Република Југославија је прва земља у Европи која је пружила отпор неолибералној експанзији након 1989. године. Због тога је Запад казнио Србе: изолацијом, ембаргом, NATO-бомбардовањем... То није ништа друго до класични империјализам.
КИКОВИЋ: Стиче се утисак да са посебним симпатијама посјећујете Србију и Црну Гору, па бисте нам могли рећи шта је то што Вас је на тим путовањима посебно заинтересовало? ШТОКИНГЕР: ''Прије свега, ја волим људе. А отворености срца, предусретљивости и пријатељства ријетко гдје има више на свијету, у Западној Европи све рјеђе! Томе у прилог, велику важност за мене имају разноврсне и богате природне љепоте земље и њено историјско и културно насљеђе. Па из тих разлога сам заволио и језик, од којег сам последњих година понешто научио. Но, још увијек морам да се усавршавам. Упркос страшном искуству, који су народи Србије и Црне Горе у прошлим стољећима морали да истрпе – од османског ропства, преко аустро-угарске окупације и наци-фашизма све до NATO-агресије – они су према странцима увијек срдачни. Кад човјек није арогантан и не жуди за владањем над другим човјеком, онда се осјећа само топлина и пријатељство. Иако сам атеист, радо посјећујем хришћанске манастире и цркве. Допада ми се архитектура и за њу везана културна историја. На својим путовањима радо разговарам са нормалним људима, иако истовремено имам многе политичке контакте и пријатеље из Србије и Црне Горе. Посјећујем спомен-обиљежја, која подсјећају на вријеме фашистичке окупације, као и националне паркове. Мени се такође веома много допада и култура славља у Србији и Црној Гори! Радо посјећујем традиционалне кафане, упоредо са новим клубовима. Високо цијеним лежерни начин живота Срба. И зато проводим, ево већ четири године, свој љетњи годишњи одмор на ''југословенској ривијери'' – у Будви, Херцег Новом и Петровцу. Осамдесетих година прошлог вијека проводио сам љетњи годишњи одмор са својом породицом у Југославији, и у Будви и у Улцињу.
КИКОВИЋ: Посјетили сте Косово и Метохију и вјероватно носите са тог пута одређене утиске. Како Вам Косово и Метохија изгледају данас након доласка НАТО снага и њиховог ''уређења'' овог простора? ШТОКИНГЕР: ''Са двојицом својих партијских другова цијелу седмицу сам био у посјети окупираној србској покрајини Косово, која је 2008. године сумњивим опредјељењем народа прогласила независност и отада је подведена под режим ''међународне'' и такозване ''надгледане независности''. Овај процес је војно осигуран од завршетка рата 1999. године уласком NATO (KFOR), полицијски и правно од 2008. године увођењем мисије Европске Уније (EULEX). Посјетили смо затворену српску енклаву на Сјеверу (Косовска Митровица, Звечан, Лепосавић, Зубин Поток) и енклаве Срба и мањинâ (Горанаца, ...) јужно од Ибра (Грачаница, Штрпце, Драгаш Гора, Гораждевац, Вучитрн), а били смо и у Призрену и у Приштини. Разговарали смо са представницима србских управљачких структура и партија, као и са косовским Албанцима и заступницима Горанаца. Сусрет са званичницима међународних мисија (UNMIK, KFOR, EULEX) на жалост није уприличен, јер они имају отворено декларисан став ''против'' новинарâ, а ''за'' информативну блокаду. То политичко путовање обогатило је наше искуство, али је донијело и забринутост, јер су се наше оцјене и страховања обистинила, а дијелом и продубила. Ово путовање је послужило као база за извјештај о политичком и социјалном положају људи, као и за обраћање дивергентним политичким организацијама и медијима у Аустрији, што је допринијело да се створи објективна слика у Аустрији. Запосједнуто Косово није ништа друго до колонија Европске Уније и NATO-а, којима је то геополитички важно због Истока. Косово није ''држава'', већ регија илегалне мафије, у којој поново владају стари кланови. Социјална и привредна ситуација је катастрофална. Легална, продуктивна привреда практично не постоји. Србе и друге мањине експлоатишу. Сматрам да ситуација постаје све лошија и да остаје ''замрзнути конфликт''. У сваком случају морају се спријечити – даље признавање Косова и пријем у међународне организације. Овдје човјек мора бити солидаран са легитимним интересима Србије према њеном државном интегритету и суверенитету.
КИКОВИЋ: Како Вам изгледа ''евроатлантски пут'' Црне Горе и њен статус ''кандидата за улазак у Европску Унију'' након Ваше посјете Црној Гори? ШТОКИНГЕР: ''Што важи за Србију у истој мјери важи и за Црну Гору. Лично сам посјетио ове земље још док су биле у државној заједници. Најмање што је било потребно био је њихов останак у заједници. Нова граница између Бијелог Поља и Пријепоља јесте неприродна граница свијета. Не постоје народи у свијету, који су једни другима ближи требали бити, од Срба и Црногораца! И Србија и Црна Гора су као неутралне државе требале да се међусобно политички допуњују и да воде мултивекторску спољну политику. Добре везе са Русијом, Кином и земљама ''несврстаног покрета'', исто као и сарадња са западноевропским земљама. Приступ Европској Унији не доноси ништа Црној Гори, као ни Србији. Баш насупрот, још више ће изгубити, јер Европска Унија није пројекат социјалног мира и благостања, већ пројекат прије свега њемачких елита. То свако може добро да осмотри и у овом тренутку, кад види како је политика Европске Уније профилисана према Грчкој, Португалији и Шпанији! Исто тако свако би морао бити далеко од помисли приступања Црне Горе NATO алијанси. Црну Гору је не тако давно бомбардовао NATO, а већ данас су NATO алијанси потребни јевтини војници за њихове ратове по свијету. За рат у Авганистану, или у будућности у Африци. Да ли Црногорци жуде да буду јевтини војници Американцима и Њемцима??? NATO јесте и остаје агресивни инструмент западних елита. За Србију и Црну Гору је важан привредни опоравак и побољшање положаја радникâ. Но, са Европском Унијом и NATO-ом, то им неће поћи за руком.
КИКОВИЋ: Захваљујемо Вам што сте редован читалац часописа ''Глас Холмије'' и желимо да Вас поздравимо као првог странца, који говори за наш лист. Које су Ваше поруке нашим читаоцима? ШТОКИНГЕР: ''Част ми је да сам имао могућност за овај интервју и желио бих стога да захвалим и госпођи Јасмини Ђукић, која је у томе посредовала. Радујем се да ћу ускоро моћи да посјетим и њен град Беране. Волим планине, сâм сам алипинист и знам да тамо има дивних планина. Људима у Црној Гори могу да поручим да не вјерују свему што виде у медијима или што им представници Европске Уније и NATO-а из региона пласирају, већ треба да читају и слушају и да истовремено сачувају критички поглед, а у исто вријеме да односе и сарадњу са Србијом одржавају, што је могуће тјешњим. Срби и Црногорци су били, јесу и остају братски народи. Живјели! Срдачно вас поздрављам! Давид Штокингер. Након што су нам стигли одговори господина Давида Штокингера, одлучили смо да му узвратимо писмом, које је у име редакције часописа ''Глас Холмије'' осмислио и на њемачком отписао Зоран Вулевић. Нашим читаоцима ћемо понуди превод тог писма, које гласи: Поштовани господине Штокингер, Не сумњамо да људи из Европе све знају о узроцима и ''изведби'' југословенске трагедије. Само ријетки су они који хоће да у јавном дискурсу кажу истину. Ипак, ''наш Давид'' то хоће. Јасно, сажето, аргументовано. Знамо и то да смо као малобројан народ на ''свјетској раскрсници'' привлачан залогај за нове експанзионисте свјетског империјализма. Из старих, добрих разлога. Ипак, ''наш Давид'' као пријатељ не тражи од нас жртву, већ истрајност и разборитост. Коректно, разумно, искрено. Косово и Метохија јесу жива рана србског народа. Могу ли то други у свијету да схвате? ''Наш Давид'' и то изванредно може. Прецизно (историјски), основано (по међународном праву), отето (политичким насиљем). Знаменитости нијесу само природне љепоте, историјска и културна баштина, већ и људи. Наше људе, ''наш Давид'' слика не као странац и путописац, већ као брат. Сваког госта, који нам је долазио чиста срца, дочекивали смо од искона са радошћу и срдачношћу. Тако ћемо и ''нашег Давида'', чим нам стигне у Беране. Драги Давиде, као што видите ја сам Вас пет пута ословио са ''наш'', јер сте у свих пет одговора заслужили тај епитет. Ваши одговори су ретко моралан чин Европејца и интелектуалца, са којима смо заједно били у Европи, вјековима. Са овим новим, који траже да преплатимо улазницу, немамо ничег заједничког. Једва чекам да наши читаоци, у сљедећем броју часописа ''Глас Холмије'', виде да у ''новој Европи'' ипак могу да се нађу – здрав разум, искрен однос и аргументована истина. Гарантујем да ће поштовање Вашој етичности бити осигурано код свих наших читалаца. У њихово име као и у име редакције часописа ''Глас Холмије'' примите изразе нашег дубоког задовољства на Вашим поштеним одговорима.
Ваш нови поштовалац, Зоран Вулевић.

 



  • Извор
  • Глас Холмије


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА