BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ужички професор шестаром и лењиром победио и Гауса и Декарта!

Ужички професор шестаром и лењиром победио и Гауса и Декарта!
05.04.2014. год.

 ЧЕТИРИ проблема класичне математике сматрају се нерешивима од античких времена до данас. Најблиставији умови у историји цивилизације, од Хипије, Архимеда и Никомаха, преко Декарта и Гауса до Галоа и безброј наших савременика - нису успели да их одгонетну. Питања удвостручења запремине коцке, квадратуре круга, трисекције угла и конструкције правилних многоуглова помоћу једног шестара и једног лењира - наука је заувек ставила "ад акта" прогласивши их нерешивима.

 
Ужички професор Михаило М. Бошковић (69) тврди да је решио два "нерешива" проблема, а целокупну стручну јавност, академије наука и бројне институције, домаће и стране асоцијације математичара позвао је да његов рад провере и да пронађу грешку. Уверен је да грешку не могу да нађу, јер је нема!
 
- Од четири проблема које сматрамо нерешивима решио сам два: поделу угла на три једнака дела и поделу угла на н једнаких делова помоћу једног шестара и једног лењира, из чега произилази и конструкција сваког правилног многоугла. Резултате сам публиковао у књизи "Ново у математици" ("Графос"). Решења сам на овај начин предао свима, и свако је слободан да о њима изнесе свој став, од слободних математичара, најзначајнијих институција, академија и конгреса математичара... Желим да они покушају да пронађу грешку и да о понуђеним решењима изнесу свој став - каже професор Бошковић.
 
До општег признања да је "нерешиво" ипак решено, ужички професор неће лако доћи.
 
- Признање мојих решења представљало би потврду да се широм света студентима предаје погрешна математика! Коначан суд о мојим решењима, после изношења ставова појединаца и институција, може дати једино Светски конгрес математичара - објашњава Бошковић.
 
Ако после провере нека од математичких институција саопшти да грешке нема, то би значило да читав низ научних сазнања из ове области, али и из теорије једначина, заједно са великим делом математике - од тог тренутка остаје под знаком питања... Десетине хиљада студентских семинарских, али и озбиљних магистарских и докторских радова "пало" би у воду, заједно са хиљадама публикованих наслова... Тешко је, каже професор, прихватити да је сада решено оно што су до сада без успеха решавали - милиони људи.
 
Претходних дана Бошковићево "Ново у математици" нашло се пред математичким асоцијацијама и на математичким катедрама у САД, Русији, Великој Британији, Норвешкој, Кини, Јапану... Ту су на свега 13 страна изнети теорема, анализа, доказ и дискусија првог решеног "нерешивог" проблема поделе угла на три једнака дела, уз констатацију да неки од досадашњих закључака из бројних математичких књига и уџбеника - нису тачни. За сродан "нерешиви" проблем поделе угла на н једнаких делова уз помоћ једног шестара и једног лењира, решење је изнето на осам страна, из чега је произашла и трећа целина: конструкција сваког правилног многоугла уз помоћ једног шестара и лењира. Наша
 
САНУ овај рад још није узела у озбиљније разматрање. Многе академије давно су обуставиле рад на овим проблемима, и то уз усвојену одлуку да се они више не испитују: једноставно, највећи математички умови свих генерација, са свих меридијана, кроз целу досадашњу историју, као и стотине хиљада "обичних" математичара данашњице, никада нису успели да дођу до решења. Како "нерешиво" преиспитивати још једном, после толико неуспелих покушаја да се до истине дође?
 
- Нема те тачке у равни коју шестар и лењир не могу повезати и пронаћи. Посебно треба истаћи да су изведени закључци из бројних објављених књига, из којих студенти уче, једноставно нетачни - поручио је Бошковић скептицима.
 
ПЕТИЦЕ
 
СКРОМАН и ненаметљив, овај математичар познат је по још једном животном достигнућу: сваки ученик који је код њега имао јединицу или двојку на почетку године, без изузетка разред је завршавао са четворком или петицом. При томе, професор никада није "поклонио" оцену.
 
- Нажалост, од 100 наших најбољих ђака, вуковаца, свега петоро или шесторо су креативци. Ја сам свакога прихватао и доживљавао као креативца, нисмо у школи само учили, стварали смо знање заједно - каже омиљени ужички професор. - Стресови које деца доживљавају ради математике, само су последица рада лоших наставника. Боље је немати учитеља, него за учитеља имати нервозну и фрустрирану особу.
 

ЖИВОТНА ФИЛОЗОФИЈА
 
ПРОФЕСОР Михаило М. Бошковић рођен је 1945. године у Бајиној Башти. Дипломирао је на Природно-математичком факултету у Новом Саду, а радни век је провео у ужичким средњим школама. На решавању нерешивих математичких проблема, радио је целог живота, а уз стручна сазнања, неминовно је било да се "роде" и она животна и филозофска. Тако поглавља његових математичких књига почињу досегнутим мудростима: "Сви који се роде, имају једнако право на Земљу", "Када се дели, много се добија", "Расна, верска и национална мржња најружније је у људском роду. Стидимо се, јер су животињске врсте то превазишле"....


  • Извор
  • Новости


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА