BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Поглед са Крима

 Поглед са Крима
15.03.2014. год.
Треба доћи у Јалту па схватити зашто су пре неколико година Руси напросто полудeли за црногорском обалом. Рељеф потпуно исти, брда и камен, беле виле и стаклени солитери, стазе, палме и цвеће, зелена трава и макија кроз коју су положене цеви за воду у случају шумских пожара. Путеви су овде ипак бољи него на Црногорском приморју, од Симферопоља до Јалте има више од сто километара солидног пута којима возе и градски тролејбуси. Дуж пута је и неколико одличних ресторана и винарија са карактеристичним полуслатким винима са Крима.
 
Сама Јалта је прелеп град, шеталишта дуж морске обале, бутици са италијанском одећом и обућом, пицерије и кафићи, градска марина са јахтама, белим углачаним каменим плочама обложени тргови, фонтане и споменици. Крим са Јалтом и Севастопољем руска је историја, овде је царска породица Романов често боравила баш у дворцу Ливадија, где су се у фебруару 1945. године срели Стаљин, Рузвелт и Черчил. Овде су „бели“ дали и један од последњих отпора „црвенима“ у Октобарској револуцији. Овде су и споменик и гроб чувеног руског адмирала Нахимова.
 
Онда су 1954. године руски „црвени“ поклонили Крим украјинским „црвенима“, који су после 1991. постали украјински „бели“. А они не желе да се одрекну поклона што су га добили од „црвених“. 
 
На шеталишту, на градској риви, пије се вероватно и најбољи капућино у Јалти. Према пучини Црног мора окренут је велики споменик Лењину. Дође ми да му викнем: друже Лењине, како те данас селективно користе, друже Лењине многе твоје идеје су пропале, али она о самоодређењу народа до права на отцепљење важи за неке, док за друге не важи. Нешто даље је споменик борцима Црвене армије, који су изгинули бранећи Севастопољ и Крим пред нацистичким трупама у Другом светском рату. Шта би они, да могу, одговорили фрау Меркел на њену тврдњу „да је Русија енектирала Крим“? Можда би је одвели да види оне избушене стене на улазу у Севастопољ и да се сети Вермахта на Криму. И СС-егзекуција над цивилима на Криму. Како можете анектирати нешто што је одувек било ваше, са вашом историјом и са вашим становништвом, нешто што сте кроз историју крваво платили? И сада вам прете да ћете опет платити.
 
Каже госпођа Меркел „да је срамотно успоређивати Крим и Косово“. Срамотно је да било који немачки политичар данас уопште и говори о Криму. Јер, Совјетски Савез је у Другом светском рату изгубио на хиљаде својих бораца у бици за Севастопољ, Вермахт је тешким топовима месецима дивљачки рушио тај град. Да би пре два дана улицама Риге у Летонији прошла свечана поворка неонациста, обучених у СС униформе. А Летонија је у ЕУ. И пожурила је да призна екстремну десницу у Кијеву као власт. Јер та десница је екстремно антируски настројена.
 
Како то да и после скоро 70 година од Јалте и Кримске конференције нацисти у Европи и даље марширају? Коме су они данас потребни, је ли Хитлер уопште и побеђен 1945? Је ли то та ЕУ која ћутке прелази преко маршева неонациста?
 
Пијем капућино на риви у Јалти и размишљам како је срушен тај поредак Јалте. Је ли Савезна Република Немачка анектирала Демократску Републику Немачку? Јесте. И то без референдума у ДДР-у. А ДДР је била међународно призната држава. Нико на Западу није због тога скочио. Јесу ли се бивше југословенске републике разишле после референдума, али на републичком нивоу, и све су врло брзо и међународно признате. Да ли су се мирно разишли Чеси и Словаци? Да ли се било ко на Западу када је реч о Југославији и њеном разлазу, као и Чехословачке, и касније заједничке државе Србије и Црне Горе, томе успротивио? Није. Је ли неко на Западу тада рекао да су референдуми нелегални и да неће бити признати? Није. Је ли неко тада дигао галаму због суверенитета и територијалног интегритета свих тих држава? Није. Отимање Косова да и не спомињем. Па како сада одједном сви на Западу брину о територијалном интегритету Украјине и њеног проблема са Кримом? Јасно је и зашто. Јер, Украјина је најмоћнија геополитичка карта у игри против Русије. Сви потези Запада око Украјине усмерени су против Русије и Москва је тога свесна.
 
Некада су овде у Јалти Стаљин, Рузвелт и Черчил седели у фотељама и ништа нису држали у рукама. Сада лицемерне бирократе и министри ЕУ, све поскакујући, излазе из својих лимузина у Бриселу, и онда правећи се важни позирају са некаквим фасциклама и папирима у рукама.
 
Нисам малициозан, али морам да кажем да Запад сада жање оно што је раније онако бахато и са силом бескрупулозно посејао. Фрау Меркел није за војну опцију око Крима? Па била је једном немачка војна опција, знамо и како је завршила на Криму. Можете Србији да претите војном опцијом, али не можете Русији. Ово је највећа руска победа у последњих 70 година.


  • Извор
  • Политика


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас

Председник Владимир Зеленски ће можда морати да донесе „тешке изборе“ суочен са новом руском офанзивом на истоку


Жена председника Украјине Олена Зеленска стигла је 12. маја у Београд. Посета је одржана у друштву супруге председника Србије Тамаре Вучић. Жене су пратили министри спољних послова Србије и...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА