BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Нестанак пчела води ка одумирању човечанства

01.03.2014. год.
80% свих биљака које цветају опрашују се захваљујући инсектима


Над пчелама се надвила претња нестанка. Милијарде медоносних инсеката у читавом свету гине, остављајући човека очи у очи са неопрашеним биљкама. Према последњим подацима у САД због погибије пчела нагло је пао принос воћних култура, у првом реду јабука и бадема.

Сваког пролећа у најугроженије регионе превозе кошнице из других крајева земље или их увозе из иностранства. То мало помаже – већи део пресељених пчела угине до наредне сезоне. Шта више, приликом превоза појављује се ризик епидемије. Између осталог, 1998. године у истим тим САД десило се да су се медоносне породице заразиле паразитима. Раније их је било само у Јужној Африци, али тамо нису посебно штетили, хранивши се углавном презрелим воћем. Доспевши у САД, они су постали права невоља за пчеларе, истиче председник руског националног Савеза пчелара Арнолд Бутов.

- Овај паразит једе не само пчеле, већ и читав садржај кошнице – оквире, восак, мед и све остало. Најстрашније је што може да се преноси не само са пчеларским производима или самим пчелама, већ и са намештајем, са предметима од дрвета.

И ево већ панике у Мексику – локални стручњаци не успевају да зауставе ширење ове заразе. У Аустралији из Сиднеја за годину дана паразит се проширио по читавој земљи.

Саме пчеле нису у стању да се супротставе паразитима и вирусима – суседство са човеком одразило се погубно на њихову способност да преживе, подвлачи доктор пољопривреде, заслужни пчелар Русије Анатолиј Кочетов.

- Пчеле као и људи болују, ако воде неправилни начин живота или се неправилно хране, када смо пчеле одомаћили и почели да узимамо што више продуката пчеларства. Мед, матично млеко, восак, прополис – и ми и оне заборавили смо како су пчеле живеле у дивљини, пре 50 милиона година. Тада су саме себи све осигуравале. А сада смо их одвикли. Отуда и болести. Уз то проширење мобилних мрежа. Много сувишних линија електричних водова. Нарушена је екологија. То негативно утиче на пчеле.

Пчеле које болују преносе заразу на своје дивље рођаке. Ако на један цвет слети пчела која носи вирус или гљивицу, а затим ту слети бумбар, вероватноћа преношења болести је врло велика. Масовна погибија пчела и других инсеката довешће до тога да планету скоро нећемо моћи да препознамо. 80% свих биљака које цветају опрашују се захваљујући инсектима. Већ данас у разним земљама има пољопривредних добара где функцију опрашивања морају да преузму на себе људи са четкицама у рукама. Али до сваког цветка човек не може да стигне. Својевремено Алберт Анштајн је рекао: ако пчеле одумру, за 4 године одумреће људи. Пчела је већ остало врло мало.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА