BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Фукушима-1 подсетила на хаварију

23.02.2014. год.


На јапанској атомској електрани Фукушима-1 је поново дошло да ванредног стања. Више од 100 тона неопходне ради хлађења оштећених реатора високорадиоактивне воде процурило је кроз жлеб једног резервоара. Еколози процењују тај догађај као веома негативан: за смањење радиоактивности требаће више година, ако не и деценија. Што више, могуће су нове емисије.

Хаварија, коју је изазвао цунами пре 3 године, нанела је Јапану огромну штету. Загађено је више квадратних километара територије, десетине хиљада људи је евакуисано, сама електрана је озбиљно оштећена. У читавом свету су се водиле жучне дискусије о безбедности нуклеарне енергетике, неке су земље чак планирале да обуставе програме њеног развоја. Иначе, спорови су се стишали, јер, без обзира на ризике, мировни атом остаје најефикаснији извор енергије. Росатом је чак повећао број наруџби за изградњу објеката атомске енергетике у различитим земљама. Међутим, нова ситуација на јапанској атомској електрани поставља под знак питања не смо поузданост самих електрана, већ и способност савладавања последица хаварија на њима.

У децембру протекле године у Токију су изјавили да је рок за завршеатк дезактивације рејона око атомске електране одгођен за три године. Планирало се да се радови заврше у марту ове године. Данас је ликвидација последица хаварије одгођена за неодређено време. Припадник кризног центра Института проблема безбедног развоја атомске енергетике Сергеј Красноперов је у интервјуу Гласу Русије испричао о тешкоћама, с којима су се суочили јапански енергетичари.

- Они имају проблем хлађења реактора и резервоара за одлежавање. Вода се код њих акумулира на подесту, где, природно, запремине могу да добију отворе, јер опрема није идеална, није поуздана. Док се не реши питање воде на подесту, емисије ће бити настављене. Ту воду треба некако утилизирати, прерађивати, а не бесперспективно акумулирати.

Према информацијама, есмисију је могла да провоцира чињеница да је резервоар био пун радиоактивне воде све до краја. То је било могуће због тога, што је затајио систем чишћења воде. Тако се дешавало и раније. Например, лети 2013. године у електрани је дошло до емисије 300 тона радиоактивне воде из резервоара, где она доспева после хлађења реактора. Власти су тада морале да објаве највећи ниво радиоактивне опасности, јер се у течности садрже изотопи са бета-зраћењем, између осталог, цезијум, који су опасни по живот и здравље.

Пре недељу дана се сазнало да у подземским водама на атомској електрани регистрован је највећи ниво садржине честица цезијума. Испало је да су резултати пређашњих мерења били вишеструко смањени. Судећи по свему, јапански енергетичари нису извукли поуке из претходних грешака и забрињавајућих информација, које су претходиле данашњим догађајима. Експерт за атомску енергију Игор Острецов је истакао да је рад с радиоактивном водом на атомској електрани далек од идеалног, док информације јапанске стране могу а да не одговарају реалном стању.

- Има много воде. Они је складиште у огромним резервоарима, којих има веома много. Очигледно је, када из технолошких разлога нема куда да ставе воду, морају да је сасипају, што се објављује као случајна емисија. Главно је што при хлађењу воде у зони, која је апсолутно ван контроле (немогуће је завирити у реактор), она се сипа не само у предвиђене резервоаре.

Иначе, без обзира на сложеност ситуације, представници компаније-оператора атомске електране Токио Електрик Пауер искључили су могућност доспевања загађене течности у океан. Руски стручњаци за сада немају такве информације. Вода се налази на терирторији станице, где се воде хаваријски радови. Надајмо се да нису угрожене, нити ће бити угорожене суседне државе, међу њима и Русија.

Илија Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације

САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА