BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рибарски ратови у Светском океану

Рибарски ратови у Светском океану
26.01.2014. год.


Почетком ове године, у различитим деловима света били су заплењивани руски рибарски бродови. Данас је епопеја «Олега Најденова» и «Новоазовска» завршена. Са размаком од недељу дана ослобођени су како онај у Африци, тако и у Скандинавији. Власници бродова су дали залоге, те су бродови наставили риболов.

Подсетимо да је Сенегал запленио брод Олег Најденов у Атлантском океану, те су га конвоисали на војну базу у Дакару. Запленили су брод тобоже због незаконитог риболова у територијалним водама Сенегала, мада се то десило код обала суседне државе Гвинеје-Бисау. У Дакару су руски рибарски брод скоро месец дана држала месна војна лица. Сенегал је грубо прекршио међународно поморско право, - изјавио је у интервјуу Гласу Русије председник друштвеног савета при Росриболовству Александар Савељев.

- Брод је ослобођен уз залог од 1 милион долара, који мора да буде враћен, ако сенегалске власти на суду не пруже убедљиве доказе о кршењу правила риболова од стране руских рибара.

Међутим, поред сличности у заплењивању руских бродова, постоје и разлике. Норвешка обалска стража, за разлику од сенегалске, деловала је у складу са међународним праву, без примене насиља. Норвежани су оптужили руске морнаре за избацивање мртве рибе у море. Капетан руског брода је изјавио да није то било намерно, риба се нашла у мору због квара у отвору за одлив воде. После исплате новчане казне брод је напустио луку, те је наставио риболов.

Раст присуства руских рибарских бродова ван предела својих територијалних вода повећава ризике неоснованих оптужби за кршење правила риболова и настанка спорних ситуација. Западна Африка, код чијих обала је запљењен руски брод Олег Најденов, у том смислу је очити пример, - истакао је Александар Савељев.

- Скоро 20-дневно заробљеништво сведочи о јакој конкурентној борби за рибље ресурсе у том региону Атлантика, код западне обале Африке. Ствар је у томе што се руски рибари враћају у традиционалне рејоне риболова за руску, раније, совјетску флоту. Данас, на просторима Светског океана, далеко од Русије, око 70 руских бродова се успешно бави риболовом. Протекле године су наши рибари ван руске економске зоне уловили 620 хиљада тона рибе. То је велики обим. Природно је, да то никога није обрадовало. Тамо и без нас има пуно конкурената. Основни играчи су европске, кинеске и друге азијске компаније.

Западна Африка је регион, где се налазе многе земље, које имају богате рибље ресурсе, а немају своју савремену рибарску флоту. Истовремено су за приобалске афричке државе карактеристичне корупција и зависност од стране помоћи. Међу њиховим кредиторима су земље, које се такође баве риболовом у том региону. Данас у рејону Западне Африке лови рибу још око 10 руских рибарских бродова. Росриболовство је потписало међувладине споразуме о риболову практично са свим државама тог региона. Чинило би се, да не би требало да дође до проблема. С друге стране, међу самим афричким земљама нису увек регулисана питања поделе територијалних вода. Ти задаци морају да буду решени што пре на највишем државном нивоу, јер би се у другом случају сваки страни брод могао наћи у сличној ситуацији.

У међувремену, у руском МИП рачунају да Сенегал неће допустити понављање таквих неправних случаја с руским морнарима. У Москви се надају да ће сенегалски партнери решавати спорове у складу са нормама међународног права и споразумима између влада Русије и Сенегала.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА