BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сунце против глобалног отопљавања

Сунце против глобалног отопљавања
26.01.2014. год.


У најскорије време Земљу очекује нови ледени период. На ово упозоравају из британске националне Лабораторије Радефорда-Еплтона. Стручњаци тврде да је активност Сунца приметно опала. Слична ситуација се могла запазити у XVII веку кад су Европу мучили изузетно јаки мразеви.

Сунце губи своју активност. Број избацивања плазме у поређењу с подацима за последњих сто година смањен је у толикој мери да научници претпостављају да је почео нови „успавани“ период на Сунцу. А док светлеће небеско тело буде дремало на Земљи ће наступити епоха аномалних хладноћа. То се дешавало већ више пута. Али, док се о климатским променама које су се дешавале пре више десетина и стотина хиљада година може судити само на основу геолошких истраживања, о последњем малом леденом периоду – такозваном минимуму Маундера који се десио између 1645. и 1715. године – сведоче цртежи и писани извори који су сачувани до данас. На сликама холандског сликара Абрахама Хондиуса добро се види како се Темза смрзла до дна. Слична ситуација је била и с Волгом, и с Балтичким морем. У летописима су забележени ужасни помор и глад у Русији због тога што су страшни мразеви дуги низ година убијали сву сетву. Сад Сунчева активност нагло пада на ниво из тих година, што стручњацима даје повода да говоре о понављању катастрофе. Ипак, рано је судити колико ће светило чврсто заспати. У току година посматрања Сунчеве активности откривено је неколико циклуса различитог интензитета и дужине и треба схватити који је од њих сад наступио, истиче заменик директора Института за географију РАН професор Аркадије Тишков.

- И у космосу, и на Земљи све промене имају цикличан карактер. У Сунчевој активности јарко су изражени циклуси 10-12 година, постоје тридесетогодишњи циклуси, постоје они од једног века, а има чак и оних који су повезани с миленијумима и стотинама хиљада година. Природа поседујући одређену силу инерције, реагује на ове промене и сваки пут добијамо промену циркулације у атмосфери, која посредно утиче на температурни режим, на падавине, на померања ваздушних маса из једних делова планете у друге. Услед тога се мења температура океана – нека је то и на децимале степени, али ово може да утиче на испаравања, на животне услове у приобалним територијама.

Истовремено, присталице теорије глобалног отопљавања инсистирају на томе да Сунце утиче на климу наше планете много мање од човекове делатности. Услед велике количине емисије моноксида и других гасова по систему стаклене баште, просечна температура расте, глечери се топе, острва одлазе под воду, истиче руководилац климатског програма Светског фонда дивље природе Алексеј Кокорин.

- Кад би једини фактор који утиче на климу Земље било Сунце, да, кретали бисмо се у правцу захлађења. Међутим, сва ова Сунчева колебања као да се међусобно гасе: две-три деценије хладноће, две-три деценије топлоте. А антропогени утицај кроз јачање ефекта стаклене баште делује стално. Зато, ако говоримо од 21. веку у целини, може се запазити безусловно отопљавање са снажним поремећајем равнотеже климатског система и повећањем броја опасних појава.

Али, шта видимо данас? Први пут за 100 година смрзнути су Нијагарини водопади. На Тајланду се жива у термометру спушта до +3 степена – тако нешто се није десило већ тридесетак година. У Јакутији су мразеви до –52: наравно, то је крај вечно смрзнутог тла, али тако јаке и дуге хладноће су већ нешто превише. И премда научници Института за географију не прогнозирају глобално залеђење, они препоручују да се припремимо за пад температура у зимском периоду. О наступању хладног периода се може судити не само на основу Сунчеве делатности, већ и на основу понашања глечера, истиче Аркадије Тишков.

- Чак и у периоду максималног отопљења температурни режим у неким регионма је био супротан. Није се запажала тенденција ка отопљењу у неким крајевима Чукотке, на Кавказу, на Елбрусу, на северозападу Сибира. Сад приликом повратка од отопљавања ка захлађивању треба очекивати управо пад просечних температура због зимских аномалних хладноћа.

У целини, тенденција према глобалном отопљавању због погубног утицаја човека на природну околину и пад температура због слабљења Сунчеве активности се међусобно не искључују. Ови процеси се одвијају у различитим равнима. Није искључено да један нивелише други. А могуће је да ће неки и превагнути. Важна је друга ствар. За време јаких хладноћа човек ће се топлије обући и сачекаће топлоту. А прљање атмосфере ће бити фатално по живот на Земљи.

Наталија Коваленко,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА