BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тенковски биатлон: Ширење формата

Тенковски биатлон: Ширење формата
26.01.2014. год.


Тенковски биатлон у којем су такмичења одржана у Русији 2013. године изазвао је логично интересовање и у иностранству. За награде су се борили тенкисти из Русије, Белорусије, Јерменије и Казахстана. Ове године се списак учесника шири – на такмичења ће својим машинама доћи тенкисти из Немачке, Италије и САД. Учествовање прве две земље је планирано раније, а посету Американаца је најавио руски председник Владимир Путин на недавном састанку са студентима МИФИ.

Први пут на свету

Сама по себи такмичења најбољих тенковских посада нису нова – она су органзована у СССР, а на Западу су најпознатија била Canadian Army Trophy – такмичења започета на иницијативу команде канадске војске у Западној Немачкој, у којима су учествовали тенкисти свих водећих земаља НАТО. Победници на овим дуелима који су организовани од 1963. до 1991. године, добијали су награде у виду сребрног модела тенка „Центурион“.



И совјетска такмичења, и њихов западни аналог имали су један недостатак: показујући најбоље међу својима нису одговарали на питање које је бринуло обе стране „гвоздене завесе“: чији су тенкови и чији су тенкисти бољи?

Нови тенковски биатлон ће први пут одговорити на њега. Директна такмичења руских тенкиста на руским машинама с њиховим западним колегама у сопственој техници, гарантовано ће изазвати огромно интересовање у целом свету. Притом, како аматера, тако и професионалаца.

Не обрукати се

„Тенковски биатлон“ је 2013. године одржан на истом типу борбених машина – Т-72Б, на који су навикли тенкисти свих земаља-учесница. Међутим, за такмичење са савременим западним тенковима то ће бити мало. Ово се посебно односи на Немачку, чији главни тенк данас јесте Леопард-2А6, „најнапреднија“ верзија из познате породице. С руске стране, домаћу војну моћ би могао достојно да представи Т-90, посебно његова најновија верзија СМ/АМ.



Савршенији систем управљања ватром ове машине омогућиће стрелцима да значајно смање време које је потребно за погађање циљева. Уједно, услови такмичења захтевају да у њему учествују посаде строја користећи технику строја, а нови Т-90 се засад није појавио у војсци.

Могућу палијативну варијанту представља коришћење модернизованих Т-72 који су између осталог, добили и у савршене системе за управљање ватром. У сваком случају, с овим машинама су много боље упознати руски тенкисти и ово у великој мери смањује ризик од могућих грешака у току такмичења.

Сама такмичења се састоје од две фазе – кроса и пуцања. Крос представља прелажење сложене маршруте од више километара уз савладавање следећих препрека: плавни терен, ограде, брдо, мост са пругом. На маршрути има брзинских деоница и места за обилажење. За оборене чуњеве или скретање с маршруте рачунају се казнене секунде.

За време пуцања посада треба да погоди мету на три начина (притом са сваког места на свој начин):

- радним пуњењем (три пуњења плус једно резервно) – три циља која имитирају оклопну технику на удаљености од 1,6 км, 1,7 км и 1,8 км

- из зенитног митраљеза тенка (20 патрона, 5 резервних) – мета која имитира хеликоптер на удаљености од 900 метара

- једним пуњењем на управљање – мета, која имитира оклопну технику на удаљености од 2 км.

У случају промашивања посада треба да обиђе казнени круг дуг 500 метара.

У фази пуцања правила ће, судећи по свему, морати да се мењају – ни амерички, ни немачки тенкови нису наоружани пуњењима с управљањем. А у осталом су ова правила сасвим одговарајућа, иако нису свеобухватна и омогућавају организовања врло спектакуларног такмичења.

Можда је управо то један од главних циљева „Тенковског биатлона“: такмичења су много боља него рат.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА