BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Политика премијера Понта

Политика премијера Понта
26.01.2014. год.


Приближавају се мајски избори за Европски парламент и самим тим се загрева друштвено - полтичка ситуација у Европи. Али, већ на позадини ових догађаја у последње време се издваја реторика шведских парламентараца и министара који разлог за сопствене социјалне проблеме налазе у политици премијера Румуније Виктора Понта.

Према подацима Европске комисије, Румунија је добила између 2007 и 2013.године – 3,68 милијарди евра за локалну социјалну интеграцију тамошњих Рома. Ипак, до сада је искоришћено свега 27% ових средстава. Ето каква је ова финансијска „скромност“.

Ипак, министра за питања интеграција у влади Шведске из Либерлане партије Ерика Уленхага ова штедљивост није обрадовала. У интервјуу шведској новинској агенцији ТТ он је ову ситуацију назвао „шокантном“ при којој, „ми распоређујемо ресурсе, које чак ни чланови ЕУ не користе“.

Каква је веза између финансијске и социјалне политике владе Румуније и дневног реда шведског парламента? Како се показало- најдиректнија. Јер, 9 од 10 просјака у Шведској су Роми. А то значи да су за њихово појављивање у Шведској одговорне Румунија и остале државе Централне и Источне Европе које имају Ромску популацију.

Проблем Рома је актуелан практично у читавој Европи, а у том смислу и за државу тако далеку од Румуније као што је Француска, где је већ од 150 до 200 хиљада Рома добило држављанство - рекао је за „Глас Русије“ руководилац Центра француских студија Института Европе РАН Јуриј Рубински:

- Са једне стране, Роме који живе у Француској не би требало поредити са емигрантима из Северне Африке или са Арапима. Ипак, са друге стране, њихов начин живота и степен интеграције у француско друштво је различит. Има оних који су потпуно интегрисани, чија деца иду у француске школе. Али, многи ипак настављају свој номадски начин живота. Овде и долази до трвења са локланим становништвом и општинским властима.

Уз то, говорећи о садашњем узбуркавању страсти у ЕУ поводом проблема Рома и имиграната уопште, не би требало испустити из вида да државе чланице не могу да контролишу ток миграната чак ни на територији саме организације (у коју улазе Шведска, Француска и Румунија) и то није ништа чудно, већ последица политике „једниствене Европе“.

Не чуди да почевши од 1. јануара2007.године, примивши у своје редове Румунију и Бугарску, неке државе чланице ЕУ су увеле забрану запошљавања грађана нових чланица. Управо ВеликаБританија је одмах увела и нове забране- сада је онемогућила имигрантима приступ социланим службама. Тако испада да одређене државе унутар система ЕУ фактички делују у аутономном режиму.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА