BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Вечна хладноћа за Фукушиму

23.01.2014. год.


Вечна хладноћа за „Фукушиму“. Како би се зауставила поновна цурења радиоактивне воде из хаварисане електране, Јапанци планирају да направе вечну хладноћу. У ту сврху на дубини од 30 метара под земљом биће постављене цеви са течним азотом. Изградња џиновског подземног фрижидера ускоро ће почети, а завршетак радова планиран је за наредну годину.

Ситуација са хаварисаним јапанским нуклеарним реакторима „Фукушима“ и даље је озбиљна. Дешавања око нуклеарке већина специјалиста назива кризом. Међутим, она могу да прерасту у катастрофу, ако се не прекине цурење радиоактивне воде. Сада је ниво радијације на нуклеарки и њеној околини оборио све рекорде и толико је висок, да за врло кратко време може да убије човека. Садржај радиоактивних материја у узорцима воде, који су узети 17. јануара у техничком бунару, који се налази на територији другог енергетског блока „Фукушима 1“, премашио је 24 милиона бекерела по литру течности, при томе је просечна вредност 150.

Како би се зауставило понавно цурење са хаварисане нуклеарке, Јапанци планирају да замрзну земљу око четири оштећена реактора. Дужина те ледене траке износи скоро километар и по. На заражено тло биће постављене вертикалне цеви са расхлађеним флуидом. То је врло скупа технологија, која се раније није користила у том обиму, објаснио је за „Глас Русије“ уредник часописа „Про атом“ Олег Двојников:

- Када је реч о замрзавању тла, наравно, овај задатак је могуће решити. Али је потребан азотни уређај, практично цела фабрика, која треба да ради непрекидно. Није добро, што Јапанци не дозвољавају приступ никоме од страних стручњака. Уосталом постојали су предлози не само из Русије многи странци су нудили помоћ.

Комплетном неутралисању извора опасности замрзавање тла све једно неће помоћи, сматра стручњак. Основни проблем је у организацији рада. Ако се то не би решавало на нивоу компаније-оператера, већ владе Јапана са укључивањем међународних стручњака, било би моуће да се брже реши проблем и, најважније, јефтиније, сигуран је Олег Двојнико

- Јапанци иду до крајa, а када дође до опасности за цело човечанство, они почињу да смишљају компликоване пројекте. Одавно је било могуће организовати изградњу савремених постројења за чишћење, укључити међународне организације, и то би било много јефитиније и ефикасније.

Истовремено, стручњаци су озбиљно забринути због чињенице да се технички бунар, одакле су узимали узорке, налази свега 40 метара од обале. Дакле, није искључено да радиоактивна вода доспе у Тихи океан. Већ скоро половина рибе, која обитава у околини Фукушиме, садржи опасне метале.

Али то још увек није све. Недавно су трагови хемијских једињења са хаварисане електране регистровани код китова и риба на хиљаде километара удаљености од нуклеарке, рекао је руководилац радова за ликвидацију хаварије на Чернобиљској електрани, доктор техничких наука Игор Острецов.

- Не треба заборављати да до емисија на Фукушими стално долази, од почетка трагедије. Дешава се хлађење реактора, охлађена вода се нема где уклонити и зато је Јапан једноставно принуђен да је баца у океан. Ова ситуаија ће се погоршавати. И ма каква да је контрола, на крају крајева, доћи ћемо до тога да природни ресурси рибе буду загађени.

У самом Јапану изгледа као да је све под контролом. Чак тврде да проблеми на нуклеарки не сметају одржавању Олимпијаде 2020. године у Токију. При томе Јапанци заборављају на прогнозе стручњака, на отклањање у целини последица хаварије и демонтажу реактора биће потребно најмање 40 година. Шта се може догодити за то време, што се каже, само Бог зна. Дакле, без међународног програма за спасавање Фукушиме земља излазећег Сунца тешко да ће успети.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф




Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА