BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Славица Јовановић

ЕКСКЛУЗИВНО ! ДРАГАН ЈОВАНОВИЋ - ДАНИЛОВ КЊИЖЕВНИК ИНТЕРВЈУ

ЕКСКЛУЗИВНО !   ДРАГАН ЈОВАНОВИЋ -  ДАНИЛОВ  КЊИЖЕВНИК ИНТЕРВЈУ
20.01.2014. год.

 


ЕКСКЛУЗИВНО!  

ИНТЕРВЈУ  ДРАГАН ЈОВАНОВИЋ - ДАНИЛОВ  КЊИЖЕВНИК  

 
"СТИХОВИ КАО ИКОНОСТАС"


    Песник Драган Јовановић Данилов , рођен је  7.11.1960. године у Пожеги. Студирао историју уметности, на Филозовском Факултету у Београду.Песме објављивао по часописима, антологијама, зборницима. Превођен на француски, енглески,немачки, чешки, шведски , холандски, мађарски, украјински, словачки, бугарски, словеначки, македонски, руски итд.... Добитник је више  угледних књижевних награда: " Просветине "  , "Бранкове" , " Бранко Миљковић" , " Виталове" ," Златни сунцокрет", " Меша  Селимовић", " Змајеве награде"  и многих других . Објавио књиге. Еухаристија, Енигме ноћи, Пентаграм срца, Кућа Бахове музике, Живи пергамент, Европа под снегом, Пантокреатор , Глава харфе, Дубока тишина, Концерт за никог, Хомер предграђе, Алкохол ноћи, Гнездо над понором , као и романе Алманах, Пешчаник дина, Иконостас на крају света.  Есејистику. Срце океана, Метафизика цртежа..... Ожењен и отец две девојчице ..... Случајни сусрет на улици и препорука књижевног критичара Милете Аћимовића Ивкова , иначе уредника "Народне књиге" за коју је Данилов објавио  легендарну књигу " Гнездо над понором" и окитио се критикама и критике и читалачке публике завршен је речима - обавезно рајговарајте у четири ока или како хоћете , уз опаску потписници ових редова да му писце не исцрпљује пре књижевних вечери, кад може и после ..... Данилов, иначе  изузетно скроман човек, од срца се насмејао , прихватајући  разговор, прихватајући шалу, јер је у питању" другарица из клана" како рече Ивков. А  поглед Данилова као светионик на пустом острву , препун љубави, нежности и огромне позитивне  енергије. Загледан у све што је лепо, у себи негује свој врт и рестаурира  стари иконостас песника....

- Одкуд надимак Данилов? Није ваљда по Његошевом владици Данилу?!

- Мој отац се звао Данило и било је сасвим природно да свом имену додам тај патроним по свом оцу. Ви знате да је Драган најчешће име, а Јовановић најчешће презиме , тако да ми је то природно било.

- Књига " Гнездо над понором", окитила се са две угледне књижевне награде " Виталовом" и " Змајевом", очекивано или неочекивано?!

- Што се тиче те " Змајеве награде" , ја сам годинама био у конкуренцији за ту награду , а што се тиче " Виталове", ја нисам заиста очекивао награду. Не желим да звучим мудријашки , али највећа награда за мене јесте реакција на књигу читалаца. Озбиљни текстови који су се појављивали или преводи , то су највеће награде.

- Обично успех прате и осиња легла зависти , да ли је тих уједа и жалаца било и према Вама?!

- Увек тога има , то ме раније потресало , а сада не, једноставно настављам да обрађујем свој врт , милим то је једна мудрост Волтеровска, изгледа врло једноставно, али ако се мало боље размисли , сва наша невоља долази, отуд што нисмо спремни да обрађујемо свој врт, него смо обрађивали неке  туђе вртове. Једноставно, ја сам омеђио неки свој врт и волтеровски га обрађујем.

- Осуђујете ли књижевнике који се баве политиком ?

- Одобравам, али под условом, да не забораве на књижевност , јер врло често се деси да писци оду у политику и забораве на књижевност. Ја знам велики број примера људи, који су били изузетно талентовани и који су ушли у то политичко поље и потпуно се изгубили. Може, свакако, али да наставе да раде на свом књижевном делу!

-  Више није реткост да се пред читаоцима појаве песме, односно књиге из  "робијашнице" (алузија на књиге Милорада Улемека Легије  , " Легионар"., " Гвоздени ров" итд )  , који се продају у високим тиражима. Имају ли права  осуђеници да пишу?

- Свако има права да се изрази у књизи и то је дозвољено . И на крају крајева , то је свуда у свету, није само код нас . У  Француској, Енглеској, Америци итд....

- Ако је за босу ногу трње обућа, да ли је песнику стих излаз из беспућа ? Претпостављате да је ово алузија на Вашу поетку " босе ноге"....

- На то питање могу да одговорим са- Да . Што се тиче тог термина боса нога, будући да су мене везивали за барок и за барокни израз на почетку мог рада и мог песничког бављења, касније је дошло до неког сажимања и до поетике босе ноге.

- Које су љубави песника најопеваније? О чему се заправо  највише пише? Откријте тајну, које су Ваше песничке музе?

- Моје су песме у последње време мале теме као мој Хомер, а то је назив моје књиге"  Хомер из предграђа", он не пише о неким великим темама, о великим путовањима, он пише на изглед о неким малим афирменим темама, јесте један поглед обогаћивања и позлаћивања света. Теме моје јесу голубарници, призори из предграђа , из градова, подрума, нека захуђена места тамна,  јер заиста мали број људи о томе уоп[те и пише и зато што ме привлачи, то је иначе оличење романтичара, тема рушевине, тема тих неких наших пећина, спиља итд.

- Ако је душа песника попут неосвојиве планине, да ли песник увек остаје у подножју или стремећи ка врху, проналази изворе и пећине. Докле сте стигли у свом трагању?

- Стигао сам дотле да могу да кажем, да уједно не постоји никакав напредак, да нема успеха, једино има трагања, а што рече један филозоф, трагање је једино плодотворно, уколико је узалудно.

- Да ли сте се некад нашли на раскршћу , да не знате ни куд ћете, ни где ћете?

- Ја сам сваки дан на таквом раскршћу !

- Не морате да одговорите, да ли сте упознати да постоје  поткупљиви  жирији за доделе књижевних награда?

- Немам појма.

- Појединци тврде да књижевна сцена све чешће подсећа  на  сиротишта, где тек понеко дело усвоји  читалачка публика?

 -Не бих рекао, поготово у србској поезији, данас има инзванредних  достигнућа, читава једна млада генерација је донела рецимо  интересанте књиге , по мени су то књиге Војислава Карановића и Саше  Радојчића рецимо.

- Може ли стих да буде исцелитељ и писцу и читаоцу ?

- Стих може да буде исцелитељ само оним љубитељима који могу у поезији да пронађу неки простор за себе. Значи, оним људима који су осетљиви и који  уместо срца немају кромпире.

-Присуствовала сам сцени када Вам је са сузама у очима пришла читатељка и донела бележницу у којој је  својом руком исписала , односно преписала  Вашу књигу " Концерт за никог", затраживши да се потпишете на истом . Погледали сте је изненађено, а она је одговорила да није имала пара да купи Вашу књигу и  Ви сте јој поклонили са посветом  своју најновију књигу" Гнездо над понором'.... Приметила сам да сте били ганути .

- Сведок сте те сцене, дирнуло ме, показао сам ту бележницу - свеску  Милети Аћимовићу Ивкову, видели сте. А ко не би био ганут?!

 -А  да се вратимо на почетак, рецимо  роман " Алманах"....

- "Алманах"  је роман прављен као скуп текстова различитих и те телепатије. Иначе, не може бити уметности без тих телепатија између писца и његових читалаца. Само харизма и телепатија, може донети нешто посебно, јер уметност настаје у осами,  али опет као по некој магији , нема уметности без тајних порука!

-Ваши стихови су као иконостас?!

-У питању је форма иконостаса из неке цркве рецимо, то сам хтео да кажем у тој поруци.

= Кад пишете о ратовима , логорима, рушевинама, о паклу ратника,  разобличили сте прадавну борбу камилавке и турбана, крста и полумесеца...

-То су више у питању појединачне приче, једно трагање за оцем , које се провлачи кроз мене свуда чак и у првом роману. Ја живим у Пожеги, али  живео сам и у Санџаку , описујући завијање вукова Санџака .... Вечита прича између оца и сина, конкретно интересантна поглавља бачена неким силама историје, уопште та нека историјска шизофренија.

- Ваша поезија и поезија савременика?!

- Дође време кад је уметност све више материјална  и све више хладнија  и када се заборавља да је уметност ипак једна алхемијска вечност, да је песма један простор бића. Управо једна страна критичарка, која се бавила мојим радом Валентина Деначи  је говорила о значају гнезда у том простору бића. И на крају крајева ми сви живимо у некаквим гнездима малим.

- Поезија се данас свугде у свету штампа у малим тиражима ?

- Сматрам да је поезија најбитнија  за ствараоце и најзначајнија. И да се  све процене  огледају у поезији, а не у прози.....


Разговарала. Славица Јовановић 

Фото. Славица Јовановић 
 


  • Извор
  • http://www.vidovdan.org/index.php?option=com_content&view=article&id=47096:umetnost-je-jedna-alhemijska-venost&catid=40:tradicija&Itemid=75


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА