BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Нова Призренска лига“- равнотежа страха или обични политички маркетинг?

„Нова Призренска лига“- равнотежа страха или обични политички маркетинг?
19.01.2014. год.


Како тумачите одржавање заједничке седнице "влада", имајући у виду изјаву појединих са Косова који ову седницу називају „првом седницом Владе Велике Албаније“, као и чињеницу да је заседање одржано у истој кући где је било одржано и формирање „Призренске лиге“?

Средином јануара одржана је заједничка седница влада "Косова" и Албаније. „Добро дошли у заједничку кућу“- рекао је Хашим Тачи свом Едију Рами, дочекавши га у Призрену, граду који (условно речено) може да се назове прапостојбином савремене албанске државости.

Важно је приметити да су резултати овог заседања мање интересантни од саме чињенице да је оно уопште одржано. Ево једног примера- сусрет је требало да буде одржан пре неколико месеци, али је био одложен, обзиром да се приближавао други круг локалних избора на Косову. Опозиција се уплашила могуће кампање коју су могле водити тадашње власти и чак запретила могућим довођењем свог политичког адута- бившег премијера Албаније, Салије Берише.

Како год да се сагледава ситуација, тек, заседање је било одржано два месеца касније. Наши данашњи саговорници су Живојин Ракочевић- књижевник и публициста из Грачанице, добитник награде Милан Пантић за истраживачко новинарство и Азем Власи- некадашњи високи државни и партијски функционер у СФРЈ, данас адвокат и саветник многих албанских политичара на Косову.

Како тумачите одржавање заједничке седнице влада, имајући у виду изјаву појединих са Косова који ову седницу називају „првом седницом Владе Велике Албаније“, као и чињеницу да је заседање одржано у истој кући где је било одржано и формирање „Призренске лиге“.

Ракочевић: Идеја велике Албаније је толико укорењена у албанском национализму, да јој је сада потребно само повремено симболичко оживљавање, као идеолошко покриће. Подсетићу вас да су централне манифестације стогодишњице формирања Албаније одржане, пре нешто више од годину дана, у Приштини, Скопљу и Тирани.  Та порука је имала за циљ да каже: ми смо фактички уједињени. Одлучено је да уједињене албанске територрије постану реалност на терену и да се та реалност само, у једном историјском тренутку, формално призна. Идеја велике Албаније се врло успешно прилагођава савременим политичким кретањима, интересима великих сила и променама на терену .

Власи: Одржавање заједничких седница влада ових земаља у региону, почиње да бива устаљена пракса. Колико ја знам, једну такву седницу је имала влада Србије и влада Македоније, потом влада Србије и Републике Српске, иако је Србска ентитет, а не држава. Тако да то постаје једна устљена пракса, а не некаква посебност. Одржавање заједничке седнице влада Косова и Албаније је разумљиво јер између две државе постоји у многим областима веома тесна сарадња. Наш премијер (Тачи) је предложио да се одржи и заједничка седница влада Републике Србије и Републике Косово. Дакле, то постаје један вид праксе.

Обзиром на врло деликатан тренутак, како да се Срби убудуће не плаше за територијални интегритет своје домовине, ако се има у виду да су премијери Албаније и Косова расправљали о стању у општинама које припадају Србији?

Ракочевић: Страх од таквих разорних и за нас фаталних идеја је део нашег живота. Срби се не плаше само за интегритет, него и за голи опстанак. Погледајте како су прошли сви они који нису Албанци у држави Албанији, питајте шта се догодило са Македонцима у западној Македонији . У том истом Призрену сад живи 14 Срба, у Приштини око 30. Шта да говорите после овога? Шта да говорите о нашим срушеним црквама и манаститрима, а прошло је петнаесет година од сукоба?

Власи: Нећу да будем циничан, али ако се Срби плаше велике Албаније, онда почиње овде у регији да преовладава „равнотежа страха“, јер сви у регији не само да смо се плашили, већ смо и много пропатили пре 20-так година у овим ратовима, који су били највише покушај Србије да на рушевинама дотадашње Југославије успостави велику Србију. А то што је поменута Прешевска долина и да се помогне Албанцима, ту нема разлога разлога да се Србија плаши, јер Србија свакодневно разговара о помоћи неким општинама на Косову, где живи већинско србско становништво и ми се овде уопште не плашимо да иза тога може да се крије нека опасност од Србије. Напротив, драго нам је да Србија може што више да помогне овим општинама и србском становништву. Мислим да би исто тако требало да буде драго и Србији ако ми - било Косово, било Албанија ишта можемо да помогнемо људима који живе у Прешевској долини.

Призренска лига настаје у тренутку када се Отоманска имаперија труди да територије на којима су живели Албанци, не припадну Србији или Црној Гори, а потом и да уједини све Албанце који су живели на територији Османког царства. Како тумачите речи шефа турске дипломатије Ахмета Давутоглу, који је рекао да се Анкара неће извинити Србији због изјаве премијера Реџепа Ердогана, „Турска је Косово и Косово је Турска".

Ракочевић:  Турска је потрошила много енергије да уђе у Европску унију. Пошто то није извесно решење, постоје очекивања да јој се у некаквом виду старатељства, утицаја и интересне зоне, преда до бесмисла дефрагментисани Балкан. Преплављени смо турским серијама, турским производима, турским лековима... Како да се извини неко ко је моћан, ко дели суверенитет на Балкану, то се ретко дешава... То што су Турци на Косову јако лоше прошли управо под Тачијевом влашћу, то што им је укинуто право на језик, право које су имали на нивоу српске покрајине, што одлазе и нестају, Ердогана мало занима јер он има пред собом веће циљеве.

Власи: Не знам зашто би се Турска извинила Србији, јер турски премијер није рекао да је „Србија –Турска, а Турска- Србија“. Што се тиче Призренске лиге, није се ту радило ни о каквом покушају, нити милосрђу Турске да заокружи албанске територије. То је био покрет Албанаца за ослобођење од турске власти. Такав покрет у том периоду су имали и други народи на Балкану. Зато је време Призренске лиге наш веома значајан историјски догађај. Што се тиче сада ове реалности, ми опет због односа великих сила у Европи имамо и границе ту где имамо и државе ту где имамо. И ако хоћете, историјски право речено, ни једна држава на Балкану није сама створила своју државу, него су у томе одиграле велику улогу европске силе. Сада су те исте силе рекле: „Албанци неће имати једну заједничку државу, јер питање етничког уједињења отвара многе проблеме, као Пандорину кутију“.

Да ли се речи Тачија: „И грађани Косова и Албаније, и они у Тетову, Прешеву, Улцињу и у дијаспори нестрпљиво су очекивали овај заједнички састанак“ – могу окарактерисати као претензије ка територијама Црне Горе и Македоније? Мада, Тачијеви политички противници сматрају да је реч о класичном маркетингу и да Албанци неће имати веће користи од састанка у Призрену...

Ракочевић: Постоји неколико разлога због којих Тачи тако говори. Први и најшири је онај којим жели да потврди оно што је албански етнос програбио за себе и у чему је он лично учествовао. Други разлог је тај што је управо Тачи са својим кланом потрошио идеју о слободи у којој су Албанци требали да живе на Косову. Те слободе нема јер им је он наметнуо тоталитаризам своје елите и својих вредности. Трећи разлог је то што се Косово економски налази пред колапсом и на инфузији својих западних савезника. Да би се спречио хаос у ту инфузију се у огромним количинама убацује национализам и идеја велике Албаније. Нема посла, нема струје, нема воде, нема будућности. Због чега, пита се обичан Албанац на Косову. Говоре им да је то због тога што нисмо заједно, што им не дају да се уједине и тако реше све проблеме.

Власи: Не, не треба извлачити велике закључке од таквих или сличних речи. Овде, и међу самим Албанцима има мишљења да је ту мало било и политичког маркетинга. А заправо сама суштина је да су потписани неки споразуми: у неколико области су договорени конкретни облици сарадње и на томе би требало поставити тачку. Јер било је речи око енергетског система, око неких других практичних ствари а ако је било фолколора и патетике- то није оно што је доминирало. А тај маркетинг или фолклор немају некакву политичку тежину.

Истини за вољу и Србија одржава састанке са челницима Републике Српске, као и српске мањине из Хрватске...

Ракочевић: То се не може поредити, Срби су остали у републикама СФРЈ после њеног распада. Истини за вољу, Србија никада није формирала ни једну фашистичку творевину у којој су (били) уједињени сви Срби, као што је то на пример, случај са Великом Албанијом током Другог светског рата.  Када су Срби желели да направе заједничку државу јужних Словена, онда је то била већинска жеља и осталих народа, искључујући оне који су подржавали губитнике у Првом светском рату и фашисте у Другом светском рату.

Власи: Паралела се не може правити, јер Република Србска је ентитет у оквиру државе БиХ. Срби су мањина у Хрватској. Овде је реч дакле о заједничким седницама влада држава и у том контексту, верујте ми, многи Албанци волели би да виде да се таква пракса почне развијати и између Србије и Косова. Ту Србија има проблем, јер она и даље касни у томе да схвати да је Косово држава. Дакле, питање тих седница влада држава у региону постаје пракса. А ако ме питате за лични став- не мислим да то стварно нешто посебно доприноси јачању односа и поверења међу овим државама. Путеви, канали сарадње између држава у регији морају да буду перманентни,стално отворени а сарадња да буде садржајна, а не манифестативна и парадна.

Јована Вукотић, Тиму Блохин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА