BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суперсонични звук: трећи учесник у трци

Суперсонични звук: трећи учесник у трци
18.01.2014. год.


Кина је обавила тестирање прве суперсоничне летелице коју је сама произвела, поставши трећа земља после САД и Русије која има овакву технику. Тестирани уређај по тврдњи кинеских извора, има чисто научни значај. Међутим, у перспективи на основу оваквог изума могу бити направљене суперсоничне крилате ракете и борбени блокови за балистичке ракете који су у стању да пробију противракетну одбрану.

Логична реакција

Кинеска тестирања суперсоничног апарата, као и то што су пре неколико година били настављени руски радови на ову тему (који су такође били праћени тестирањем у пракси), постала су део још једне фазе у трци која није започета ни у Пекингу, ни у Москви. Обе земље траже одговор на системе на којима се ради у САД. Пре свега, ради се о систему противракетне одбране и о перспективним суперсоничним ударним средствима која се производе у оквиру концепције Prompt Global Strike – Тренутног глобалног удара (PGS).

Основна црта PGS по којој се овај програм разликује од савремених стратешких нуклеарних снага јесте НЕатомност. И као њена последица – то да се на њу не односи ограничење стратешког офанзивног оружја. Притом је циљ програма – наношење веома прецизног удара у свакој тачки Земље у року од сат времена. Сасвим је могуће да неће бити реализован, али оваква промена „правила игре“ није могла остати непримећена.

Суперсонични кинески апарат у перспективи може представљати војну опасност за САД у најосетљивијем месту – у центру Индо-Тихоокеанског региона. У случају остваривања одговарајућег домета овакви контролисани борбени блокови могу представљати озбиљну опасност по ударна средства Оружаних снага САД и по систем ПРО – посебно по бродове система „Иџис“ који се стављају у „на прву борбену линију“.

Главном предношћу супесоничних блокова за маневрисање у поређењу с ПРО представља управо њихова способност маневрисања: овакав блок у лету може да мења своју трајекторију, у многоме смањујући вероватноћу да ће бити ухваћен.

Перспектива 20-их година

Најопаснију потенцијалну последицу развоја PGS представља то што уместо изједначавања нуклеарног потенцијала може да повећа његову улогу. То ће довести до пораста и руског, и кинеског арсенала које ће Москва и Пекинг сматрати за једино средство уз помоћ којег у случају рата могу да причине САД гарантовано неприхватљиву штету.

Спој развијене националне ПРО са серијском производњом средстава PGS не оставља алтернативу трци у нуклеарном наоружању. У условима заустајања за САД од ненуклеарних високопрецизних система ово ће представљати једину шансу за очување стратешке равнотеже.

Максимално заоштравање проблема треба очекивати средином 2020-их година, кад буде завршена изградња система ПРО и кад у наоружање доспеју први системи створени у оквиру концепције PGS. Имајући у виду све веће политичке несугласице, није искључена вероватноћа да ће до 2023. године међународна клима подсећати на ситуацију из 1963. или 1983. године, иако у основи противтеже неће бити идеолошки, већ политичко-економски мотиви. Ипак, још увек има времена да се не допусти овакав сукоб. И у овом кључу успешна тестирање датог оружје нису ништа више од предмета трговине на будућим преговорима о ограничењу стратешког наоружања, како нуклеарног, тако и ненуклеарног.

Илија Крамник,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/\!/_PeacePlusOne/cc-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА