BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Речи и звезде

13.01.2014. год.


Крајем прошле године Управа за аеронаутику и истраживање космичког пространства САД (НАСА), а тачније њена дирекција астрофизичког одељења, објавила је документ на 110 страна под називом Дуг поход, дрско предвиђање – прогноза и предлози за развој астрофизичких истраживања у наредних 30 година.

У програму је тражење «друге Земље», проучавање еволуције звезда и галактика и трагање за одговором на питање о природи тамне енергије. Састављен у духу литарарне прогнозе, овај текст је написан тако да заинтересује не толико научнике, колико широку публику, на чије добро он такође не заборавља.

Документ допуњује и проширује традицоналне прегледе деценије – програмске текстове у којима корпус експерата одређује најтакуталније научне задатке и пројекте у наредној деценији. Аутори тринаестог плана су истраживачи из америчких универзитета, организација НАСЕ и неких других научних института, који су покушали да екстраполирају правце прихваћене у оквиру завршеног Прегледа 2010. године. Они су формулисали три главна питања на која треба наћи одговор у наредних 30 година, и предложили скуп космичких инструмената који могу да их реше.

Прво питање је Да ли смо усамљени?, или другим речима постоји ли у Васиони живот, осим на Земљи. Са тачке гледишта астрофизике то значи пре свега трагање, класификацију и детаљно проучавање планетарних система кaо других звезда и самих планета. Друго питање је Како смо дошли овамо? – како су се појавили и развијају се разни објекти у Ваисиони: од појединих звезда до галаксија, од најранијих, на границама видљиве Васионе, до најближих нама.

Коначно, треће питање – Како функционише наша Васиона. Под тим се подрзаумевају фундаментални физички закони по којима се развија Васиона, и пре свега одгонетање тајни првих тренутака њеног живота и тамне енергије.

Тридесет година је подељено у две етапе, приближно по десет година. У току прве краткорочне ере радиће оне мисије које су већ покренуте (на пример, европска опсерваторија GAIA ) или се планирају за наредне године (пре свега америчка инфрацрвена опсерваторија JWST ). Наредна етапа је ера формирања. За њу аутори су предвидели скуп од 5 космичких уређаја са општим типом назива Surveyor («земљомер»), указујући да ће главни задатак бити сатистичка посматрања. Затим ће наступити ера предвиđања и овде ће бити потребни уређаји типа Mapper («картограф»), чији је задатак детаљно проучавање најзанимљивијих објеката од раније пронађених. У тексту су детаљно расписани конкретни научни задаци и редослед реализације, везан за конкретне пројекте. Подаци једног космичког уређаја користе се за решавање разних задатака.

Прво што пада у очи приликом читања документа је посебна пажња за егзопланете. Пред нашим очима од «појединачних» објеката оне су се претвориле у масовну појаву и постепено привлаче велики део пажње научног света и широке јавности. Нови светови о којима су тако много писали писци научне фантастике, постају реалност: шта више, како обећавају аутори документа, ми можемо чак практично да «видимо» најближе од њих.

Друго што привлачи пажњу у том тексту је језик и стил, необично далек од сувог извештаја и бирократског набрајања «важности» и «значаја». Аутори не штеде метафоре, поредећи астрофизичка истраживања са открићем нових континената и не либе се сасвим фантстичних претпоставки, поменувши, на пример, међузвездана путовања. Није заборављена ни широка јавност – поједини пасуси су посвећени томе како да се у реализацију плана укључе обични смртници.

То се може разумети: научници треба да докажу да је астрофизика потребна, у време финансијске кризе, када је ставка «космичка истраживања» први кандидат за избацивање. Ипак, чини се, не ради се само о самореклами. Историјски се десило тако да је огромна маса открића у астрофизици учињена у САД; шта више лик космоса у свести милиона, ако не милијарди људи, у многоме је креиран на основу слика космичког телескопа Хабл. Ту хтели – не хтели, треба да одговарају улози космичког предводника према којем се оријентише космички свет. Али истина је да на такав текст желимо да се оријентишемо: ако нешто може да позове човечанство у далеки космос за време социјалних и финансијских катастрофа, онда је то само бескорисна радозналост.



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА