BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Незвани гости Фалуџе

Незвани гости Фалуџе
09.01.2014. год.


Понекад се стиче утисак да многобројни изданци Ал-Каиде испуњавају тајне задатке режима против којих ратују. После становништва Сирије такво уверење у погледу групације Исламска држава Ирака и Леванта (ИДИЛ) нехотице се сусреће код становика ирачке провинције Анбар и два њена главна града – Фалуџе и Рамадија. Сама провинција и посебно ови градови увек су били центри отпора свакој централизованој власти у Ираку.

Анбарци су се борили против америчких окупационих снага и шиитских власти новог Ирака исто тако жестоко као што су се пре тога супротстављали сунитском диктатору Садаму Хусеину. И крајем прошле године у тој дугој борби је изгледа наступио врхунац са неизбежном претпоставком за компромис.

Тада, пошто су власти растерале камп демонстраната у Рамадију који је постојао дуже од годину дана и ухапсиле са пуцњавом побуњеног сунитског парламентарца, у току оружаних сукоба са полицијом погинуло је 10 особа. У знак протеста против репресија 44 члана сунитског посланичког блока Мутахадун објавила су о излаксу из састава доњег дома ирачког парламента. У провницији је започела велика антитерористичка операција.

Али власти Ирака су одлично знале да ће следећи корак бити отворен оружани сукоб у Анбару и паралелно су биле приморане да траже путеве за мирни излазак из настале кризе. После преговора са вођама племена оне испуњавају један од главних услова демонстраната – почињу повлачење армијских одреда из Фалуџе и предају овлашћења осигурања безбедности локалној полицији.

Чим су главни раздражујући фактори – знаци централне државне власти у тим градовима нестали, анбарци су добили наду у повољан по себе компромис и решавање старог проблема „с нуле“. А Багдад се налазио тада у много горем положају. У насталој ситуацији наставак примене силе од стране центра могао би да буде оправдан само једним – појавом Ал-Каиде или њених општепризнатих клонова у овим местима.

И они су се појавили! Као по наруџбини, у Фалуџи и Рамадију се појављују терористи ИДИЛ. Ма како да се добро према њима односе становници ових градова, ситуација се кардинално мења. Већ прошле среде Малики је укинуо своју одлуку и вратио у провинцију војску. Јер сада власти не репресирају грађане по религиозном принципу, већ се боре против терориста признатих у целом свету. Али незгодна „сенка Ал-Каиде“ помаже Багдаду да постигне још више – да минимализује негативне емоције од учешћа армије у бојевим дејствима против терориста и да пребаци ове непријатне функције на плећа својих опонената. Малики предлаже вођама локалним племена оружје и новац како би се они сами обрачунали са терористима ИДИЛ у тим градовима. Армија ће их у том случају само подржавати из позадине и ваздуха.

Тако је присуство ИДИЛ омогућило властима Ирака не само да оправдају примену силе у Фалуџи и Рамадију, већ и да добију подршку међународне заједнице и уз то да натерају сунитску опозицију не само да се огради од Ал-Каиде већ и да наступи против ње са оружјем у рукама. Јасно је да ће после завршетка операције, услови компромиса бити не онакви на које су се надали Анбарци до доласка ИДИЛ.

Ових дана, у заједничкој изјави сенатори Џон Мекејн и Линдси Грем назвали су догађаје у Фалуџи колико трагичним толико и предвидивим и оптужили америчку администрацију за то што је одлука о повлачењу америчких трупа из Ирака била донета упркос мишљењу америчких војника и ирачких политичара. Не зна се како би се развијали догађаји у Анбару када би у земљи остале америчке трупе. Али зар се може замислити бољи савезник у давању одрешених руку за борбу против опонената него што је Ал-Каида?

Вадим Ферсович,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА