BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ОДКБ учвршћује своје јужне границе

29.12.2013. год.


Земље Организације Уговора о колективној безбедности ће испоручити граничарима Таџикистана наоружање, војну и специјалну технику. То је саопштење стигло из Душанбеа, где су се састали генерални секретар ОДКБ и председник Таџикистана. Николај Бордјужа и Емомали Рахмон су размотрили ситуацију на таџикистанским границама после повлаћења западних снага из Авганистана крајем 2014. године.

Ситуација на таџикистанско-авганистанској граници забрињава већину експерата. Они истичу тамо знатно повећање наркотрафика. То је повезано са сталним растом производње хероина у Авганистану последњих година. Том проблему се додају и нови изазови, које су обухватили Бордјужа и Рахмон. Пред микрофоном је шеф оделења Средње и Централне Азије Института земаља ЗНД Андреј Грозин.

- Различите радикалне групације, међу њима и џихадистички, покушавају да нађу за себе нову примену попут онога, што се дешава у Сирији. Таџикистанска страна није спремна да парира такав изазов. Није реч о броју таџикистанских граничара, већ о мањку озбиљне материјалне базе, као и довољне припреме. Зато је руска страна свесна да је неопходно у кратком року уложити озбиљне ресурсе у таџикистанске специјалне ресоре. Не можемо да се дистанцирамо од проблема, који стижу из Авганистана на таџикистанску територију.

Ти су проблеми исламски радикализам, тероризмам и наркотрафик, - уз њихово заоштравање се они неће ограничити територијом Таџикистана. Они ће се све јаче испољавати у другим земљама Централне Азије, а затим се ширити и на територији Русије.

У Душанбеу уверавају да ће их савладати својим снагама, међутим, при остваривању песимистичког сценарија у Авганистану може да се постави питање повратка руских граничара, сматра шеф оделења Централне Азије института стратешких истраживања Дмитриј Александров.

- Само у том случају ће Таџикистан пристати да обнови преговоре о присуству наших граничара. Све док се није десило ништа необично, мислим да ће таџикистанско руководство имати исти став као и данас: руско војно присуство је пре свега 201. војна база; они не прихватају војну помоћ ради чувања граница, као ни помоћ савезника.

За сада се не планира увођење снага ОДКБ у Авганистан у случају оштрог погоршавања ситуације после 2014 године. Међутим, организација има «варијанте реаговања». Коментар Андреја Грозина.

- Пре свега се сигурно мислило на чисто техничка решења. Појачање борних група подршке граничара, пре свега 201. базе, техничко опскрбљивање и таџикистанских, и руских војних лица на таџикистанској и кирзиској територији, појачавање војно-ваздушних снага – и на киргиској бази у Манасу, и, вероватно, на територији таџикистанских аеродрома, неке операције специјалаца које се могу одвијати на авганистанској територији без увода контингента и широког мешања у унутаравганистанску ситуацију.

Свакако, после повлаћења западних снага из Авганистана ситуација се неће одмах погоршати, - прогнозира Дмитиј Александров.

- Не треба очекивати да ће се хорде екстремиста одмах после смањивања западне коалиције наћи на таџикистанској граници. Међутим, потребно се припремити за негативне сценарије.

У вези са тиме ОДКБ, кључну улогу у којој игра Русија, унапред тежи да учврсти јужне границе Заједнице. У светлу тих напора логично је разматрати и преговоре шефа Организације с таџикистанским лидером.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА