BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

SILEX прети Споразуму о нераспростирању нуклеарног оружја

SILEX прети Споразуму о нераспростирању нуклеарног оружја
28.12.2013. год.


Технологија ласерског обогаћивања уранијума која је у САД добила нови развојни импулс, теоријски може да поткопа режим нерасрпостирања нуклеарног оружја. Технологија представља раздвајање изотопа уранијума путем ласрске иницијације. Оптимисти полажу у њу велике наде, песимисти упозоравају на негативне последице.

Говори директор Центра за енергетику и безбедност Антон Хлопков:

- САД нису прве које инвестирају средства у технологију ласерског обогађивања уранијума. Одговарајући радови су се вршили и у другим водећим нуклеарним земљама, између осталог у Совјетском Савезу, а затим и у Русији. Закључци су били несумњиви: технологија може успешно да се примењује на лабораторијском нивоу за обогаћивање малих количина уранијума. Ипак не може да се примењује у индустријским размерама. У крајњој линији онај добитак до којег долази на лабораторијском нивоу не може да се очува приликом преласка на идустријски ниво.

Главни проблем технологије SILEX лећи, наравно, не у економској равни. Постоје бојазни да ће она постати битна подршка за оне снаге које се баве распростирањем нуклеарног оружја. SILEX теоријски повећава ризик сценарија пробоја ка производњи бомбе. У сваком случају свака нова технологија поставља пред гаранције рећима нераспростирња нуклеарног наоружања низ тешких питања. То се дешава због фундаменталног неодговарања Споразума о нераспростирању нуклеарног оружја днашњим реалијама.

Експерти називају неколико главних изазова Споразуму. Пре свега то је противречни карактер ситема међународних односа и продубљивање провалије међу већином држава света и групом најнапреднијих земља у војно-техничком погледу. То води ка слободнијој примени силе од стране лидера и ствара стимуланс за аутсајдере, који праведно разматрају нуклеарно оружје као најефикасније средство одвраћања. Трећи изазов режиму нераспростирања нуклеарног наорућања упућује научно-технолошки прогрес који доприноси превладавању јаза између држава које су у стању и нису у стању да направе сопствено нуклеарно оружје. SILEX управо спада у ту категорију. Тако да бојазни у погледу ове технологије могу да буду оправдане. Говори члан Савета за спољну и одбрамбену политику Владимир Аверчев.

- Одлучујућа улога у развоју наоружања припада технологији. Сваки пут у новој фази развоја технологија упућује изазов политичарима. То се, како знамо, редовно дешава у сфери стратешког наоружања. На пример, непрекидна трка између система за напад и система за одбрану. Историја ласерског обогаћивања уранијума је исто то. Нове технолошке могућности теоријски чине доступним за мање богате земље производњу обогаћеног уранијума. И самим тим стварају потенцијалну опасност.

Напори конзервације режима нераспростирања нуклеарно гнаоружања наилазе на све већи отпор. Низ земаља назива овај режим економском дискриминацијом. Он омогућава дражвама које поседују нуклеарно оружје да контролишу тржиште радиоактивних материјала и нуклеарних технологија.

Сергеј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА