BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Историчари: Масони отели Србима БиХ

Историчари: Масони отели Србима БиХ
22.12.2013. год.

 Напоре улагане у обнављање српске државности са присаједињеном БиХ и дијелом Далмације послије блиставе војничке побједе 1918. године поразила је идеја стварање нације Југословена, која је смишљена у кругу интелектуалаца масона, кажу србски историчари.

“Србски двор и влада игнорисали су стварност, савете Србији наклоњених савезника и плебисцитарно изражену вољу србског народа у БиХ, делу Далмације и Котору, који је 1918. тражио припајање Србији, а не уједињење преко Народног вијећа СХС у Загребу, које је представљало само Хрвате”, изјавио је историчар Драган Петровић.

Он је за “Вечерње новости” рекао да је србски двор претпоставио своје интересе србским националним интересима, јер је био засјењен идејом владавине над великом државом.

“Регент Александар покушао је да свима наметне југословенску нацију која је изворно масонска идеја. То је сломило Србе и разбуктало хрватски шовинизам. Директна посљедица оваквих одлука је геноцид над Србима у НДХ”, истакао је Петровић, који је и политиколог.

Према ријечима историчара Драгана Мастиловића, питање зашто није дошло до директног уједињења БиХ и дијела Далмације са Србијом 1918, иако је та идеја имала и подршку савезника, до данас представља бјелину у србској историографији.

“За такав расплет догађаја постојали су сви предуслови: развој србског националног покрета у БиХ, предратни ставови српске интелектуалне и политичке елите, расположење народа све три конфесије изражено у проглашавању уједињења са Србијом 42 од укупно 54 среза, правовремени улазак српске војске у ове двије покрајине”, наводи Мастиловић.

Он је додао да је Народна влада у Сарајеву била све до прводецембарског акта уједињења неодлучна и није прогласила директно уједињење, наводећи да су највећи утицај на ту институцију имали представници политичке групе који су значајно утицали и на Југословенски одбор у Лондону.

Одбор, који је формирала и богато финансирала Влада Србије, радио је на стварању нације Југословена.

“Међу члановима Југословенског одбора налазио се приличан број масона. Користећи своје масонске интернационалне везе, они су могли вршити пројугословенску пропаганду, како у Европи тако и у Америци”, забиљежио је историчар Д. Јанковић.

Историчар масонерије Зоран Д. Ненезић наводи да то што је Лондон изабран за сједиште Одбора има образложење у мисли његовог члана Франа Супила о потреби уније Хрвата и Срба уз подршку Енглеске, уколико се “Србија одрекне истока и покаже еволуцију према западу”.

“На други начин фузија наше две нације не би била проведена у дјело”, тврди Ненезић.



  • Извор
  • Oпштина Соколац


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА