BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дрога не решава старе проблеме, само ствара нове

Дрога не решава старе проблеме, само ствара нове
22.12.2013. год.


Недавна легализација марихуане у Уругвају је изазвала нови талас дискусија о целисходности такве одлуке. Уствари легализација лаке дроге у Уругвају може се сматрати епохалним догађајем. Први пут држава дозвољава и узима под своју контролу читав тај сегмент, од увоза све до извоза, а да не говоримо о усевима, узгајивању, берби, преради, куповини, чувању, продаји и ширењу.

Међутим, Уругвај, безусловно, није први субјекат међународног права, где су либертаријанске идеје наишле на обожаваоце у властима. Може да се тврди о светској тенденцији, каже шеф оделења Средње и Централне Азије Института земаља ЗНД Андреј Грозин.

- У свету сада долази до легализације лаке дроге – пре свега марихуане. С једне стране, то је доста неочекивана појава, у сваком случају за ЕУ, јер су евробирократи покушавали да сузбију тај процес. Међутим, клатно је кренуло у супротном смеру. И разговори су почели другачији. Легализација лаке дроге је постала својеврсна тенденција.

Тенденција, који истичу експерти, безазлена је само на први поглед. Међутим, лака дрога (као и иначе дрога) то је најкраћи пут у пакао, одакле се не може вратити, - сматра председник Руског удружења друштвеног здравља, професор, кандидат медицинских наука Андреј Демин.

- Мислим да сасвим исправну политику спроводе оне земље, које забрањују дрогу и прогањају произвођаче и продаваче. Међутим, увек има огроман број потрошача. То је доживотно оболење: чак ако је човек ушао у ремисију, он мора да буде доживотно контролисан. Нажалост, то многи не знају. Чак легална дрога, у коју спадају алкохол и дуван, имају својство да мењају људску психу. Уствари, то је неизлечива болест мозга. Нажалост, данас наука нам ништа не може да предложи. Ефикасност рехабилитационих акција износи 3 одсто, то спада у радијус статистичке грешке.

Између осталог, проблему легализације лаке дроге (као и другим дискусионим проблемима) треба прићи с питањем «за кога је то уносно?» Испада да није реч о корисницима. Андреј Грозин сматра:

- Процес легализације лаке дроге је интересантан за произвођаче те дроге. Данас је тржиште дроге презасићено због ситуације у Авганистану. Дроге има толико да црно тржиште није у стању да преради ову масу. У случају ако се прошири легално или бар полулегално тржиште марихуане и хашиша, продаје ће се повећати. Произвођачи ће се обогатити. То може да се исплати и за оне сегменте светске економије, који сервисирају производњу, транзит и употребу дроге. Односно, легализација лаке дроге не само да ће олакшати живот наркобарона, већ и неких компанија, финансијскеих структура, које паразитирају на том бизнису, а које се при томе налазе у сфери апсолутно легалне економије.

Сергеј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА