BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Џејмс Конвеј: Амазон, Гугл и Фејсбук прате нас

Џејмс Конвеј: Амазон, Гугл и Фејсбук прате нас
08.12.2013. год.


Прљави методи рада различитих светских специјалних ресора нису тајна. Например, још отац-оснивач ФБИ Едвард Гувер се бавио незаконитим прикупљањем досијеа за прва лица САД. Међутим, методи прикупљања информација су се од тог времена променили, сами специјални ресори су се тобоже нашли под законодавном контролом. Међутим, малограђанин најчешће види само оно, што му желе да покажу.

О правим размерима делатности специјалних ресора обично се сазнаје тек неколико деценија после смрти последњег учесника догађаја или у случају неуспеха, како се десило у случају Едварда Сноудена. Међутим, и у случају таквог раскринкавања представници специјалних ресора говоре или о законитости својих акција, или о животној потреби за читаву земљу. Џејмс Конвеј, бивши званични представник ФБИ, данас представник саветничке хјустонске компаније Global Intel Strategies у том смислу није изузетак.

Американци цене своје право на неприкосновеност приватног живота. Како се остварује контрола оних, који, са своје стране, прате Американце?

- Као човек, који је више година радио у ФБИ, могу да вас уверим да федерални биро поштује право на лични животи као никаква друга агенција. јер је заштита грађанских права само један од њених основних задатака. Међутим, ту треба имати равнотежу између грађанских слобода и безбедности. Например, служба безбедности аеродрома увек контролише торбе и ципеле, немам ништа против.

Међутим, на сајтовима Гугла или Фејсбука увек има контекстна реклама, односно, они прате историјат мог тражења.

- Управо зато ми, за разлику од њих, имамо осећај мере. Законодавци и медији су дигли такву галаму због праћења, међутим, увек играмо у складу са правилима. С друге стране, све те приватне фиорме – Гугл, Амазон мирне душе и даље прикупљају информације о нама. Ево парадокса: сви они, ко се брине о вашој безбедности, приморани су да играју по правилима, док приватни сегмент прати све редом.

Ко има право да користи информацие, које је прикупила обавештајна служба? Читао сам о конкуренцији између ФБИ, АНБ и других обавештајних организација, које се боре за право приступа базама података.

- Уколико се ја разумем, АНБ прикупља такозване метаподатке, односно, они обрађују огромне токове информација и из САД. Они се баве потенцијалним опасностима ради безбедности земље. Шта их занима пре свега? Контакти с познатим терористичким организацијама, например, у Јемену, Либији или данас у Сирији, где се налазе групације, повезане с Ал-Каидом.

Са своје стране ветеран Спољне обавештајне службе пуковник Лав Корољков сматра да су интереси америчких специјалних ресора увек били у САД-ама изнад закона.

- Уствари, без обзира на то, што се САД позиционирају као бедем демократие, тамо никада нису била уважавана никаква права, када је то било у интересу ФБИ или ЦИА. И приватни затвори ЦИА протииврече и унутрашњим законима, и међународним.

Француски математичар и филозоф Блез Паскал је у својим «Писмима провинцијалцу» писао: Исправљамо порочност средстава чистоћом циља. Међутим, што се тиче америчких специјалних ресора, «чистоћа циљева», судећи према последњим раскринкавањима, веома је сумњива.

Ксенија Фокина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/José Goulão/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА