BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сида се рапидно подмлађује

Сида се рапидно подмлађује
28.11.2013. год.
У источној Европи преко 30% младих наркомана живи са ХИВ-ом


Број адолесцената инфицираних ХИВ-ом (вирус имунодефицита код човека), у последњих десет година је порастао у свету за трећину. Према подацима Светске здравствене организације (СЗО), са том болешћу данас живи више од 2 милиона адолесцената узраста од 10 до 19 година. Стопа смртности међу њима је већа него код старијих људи заражених ХИВ вирусом. Главни разлог оваквом тренду, стручњаци виде у не обавезном тестирању деце на ХИВ.

СИДА (синдром пада имунитета, изазван ХИВ-ом) се убрзано подмлађује. Ако је раније главни проценат инфицираних ХИВ-ом чинила старосна група 20-29 година, данас их "сустижу" тинејџери 10-19 година. На ово, уочи Светског дана борбе против сиде, 1. децембра, скренуо је пажњу директор Одељења за ХИВ СЗО Готфрид Хирншол.

- Међу тинејџерима се види константан висок ниво нових случаја СИДЕ. Ово се посебно односи на такве групе као што су тинејџерке у Африци, подсахарској Африци, млади геј мушкарци, пре свега у Азији - Бангладешу, Куала Лумпуру, Џакарти. Поред тога, у ризичну групу спадају и интравенски корисници дрога. На пример, познато је да у источној Европи преко 30% младих наркомана живи са ХИВ-ом.

Штавише, смртност међу децом и адолесцентим, зараженим ХИВ-ом у последњих 8 година је порасла за 50%. Са друге стране, лекари су успели да за трећину смање број умрлих од ХИВ-а међу одраслима. Разлог томе је што у свету не постоје програми превенције ХИВ-а међу децом, подвукао је председник руске јавне организације "Удружење особа којеиживе са ХИВ-ом" Владимир Мајановски.

- Проблем није у томе да се сида код деце теже лечи, већ у томе да се касније открива. Тинејџери не иду на дубље претраге. Њих практично нико нигде не тестира на ХИВ инфекцију. Тако тинејџери касно сазнају да се њихово тело већ налази у прилично лошем стању. У терминалној фази, код њих се детектује ХИВ-инфекција. На том стадијуму, медицина, нажалост, није у стању да лечи све. Одређени проценат заражених људи, добивши терапију, излази из тог стадијума, док неки умиру.

У том смислу, лекари позивају да се код ученика уведе обавезно тестирање на ХИВ. А како су у прелазном узрасту тинејџери често у сукобу са својим родитељима, не верују им и не желе да слушају понављање једних те истих прича, треба им омогућити да се тестирају на ХИВ без сагласности одраслих. Истина, за тако нешто, потребно је у многим земљама променити законе. У сваком случају, неопходно је да се обезбеди да деца имају благовремени приступ здравственим услугама. То ће спасити многе животе, јер ХИВ данас није уопште казна, охрабрује водећи истраживач Федералног научно-методолошког центра за превенцију и контролу ХИВ-а Олег Јурин.

Ова болест је неизлечива, у смислу да особа остаје носилац вируса. Али, уз благовремену терапију, као код дијабетеса или хипертензије, док човек узима лекове, може зауставити прогресију болести, зауставити њено напредовање. Чак и ако постоје неке секундарне болести, уз помоћ третмана, оне нестаје. Али, морају се узимати лекови.

Према подацима УН, у свету данас живи 34 милиона људи са ХИВ-ом. Сваки трећи од њих је случајно сазнао да има болест.

Наталија Коваљенко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА