BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руси задовољни својим животом

Руси задовољни својим животом
27.11.2013. год.


Већина Руса је потпуно срећна и задовољна својим животом. Ово је закључак социолога, аутора пројекта "Русија изненађује: статистика и социологија против митова и фикција". Резултате анкете који показују да је живот у Русији "постао веселији", они су ставили на сајт
www.russia-review.ru и о томе желе да објаве и књигу.

Ниске, по стандардима развијених земаља, зараде, потреба да се води рачуна о свакој рубљи, о чему се често говори на ТВ екранима и у новинама - само је мит, који шире медији. Руси сами, према анкетама, не оцењују тако песимистично своју финансијску ситуацију. Током протеклих осам година, за два пута је смањен број незадовољних својим приходима, док је број задовољних порастао са 62% у 2005. години на 80% у 2013. години. Отприлике, овако изгледа палета среће: данас 76% срећних људи наспрам 44% у деведесетим годинама, истакао је у интервјуу за "Глас Русије" шеф Канцеларије за социјалне и политичке студије Степан Љавов:

- Ово је неки импулс, за отпочињање јавне расправе о томе да у Русији није тако лоше. Медији и интернет се из неког разлога фокусирају на негативне информације, а позитивне информације се ретко појављују. Ово истраживање је нека врста "интелектуалне провокације", да се почне говорити да није све код нас тако лоше.

Социолози се не боје да ће добити прекор за улепшавање реалности. Русима и свету ништа не смета да се упознају са позитивним странама. Тим пре, што су Центри за истраживања јавног мњења, углавном фокусирани на проблеме. Стручњаци су одлучили да "направе паузу у копању по проблемима и да баце светло на крај тунела", сматра Степан Љавов:

- Међу Русима је раширено тзв. "патерное" - ограничавајуће - понашање, када посматрамо неке предмете и говоримо да је чаша напола празна, иако је боље рећи да је до пола пуна.

Руски научници су одлучили да "напуне чашу" и са објективним показатељима. На пример, проценат домаћинстава са аутомобилом је порастао од 2006. са 37% на 48%. На то није утицала ни криза 2009. године. Данас свака друга породица у Русији има аутомобил, а пре пет година таквих је било само трећина. Објективни показатељ је и износ штедње руских грађана. Степан Љвов сматра:

- Од 2005. године минимални износ новца, који, по мишљењу људи, почињу да штеде, увећао се за скоро два и по пута. Ако је у 2005. години то било око 3,000 долора, то је данас ова цифра порасла на 8.000 долара. Инфлација је при том износила око 20%.

Пре седам година, сваки четврти Рус је био спреман да учествује на митинзима. Данас, жеља за протестом је пала на 17%. "Када гласно вичемо да је све лоше, - подвлачи шеф Канцеларије за социјалне и политичке студије, - поставља се питање, шта ми радимо у овој земљи, зашто је волимо и надамо се бољем сутра за себе и своју децу. Ако постоји разлог за оптимизам, онда постоји разлог и за конструктивно понашање."

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА