BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Дневни ред за наредну годину

Дневни ред за наредну годину
19.11.2013. год.


Пленарна седница Европског парламента која почиње у Стразбуру треба не само да резимира резултате године на измаку у ЕУ, већ и да означи перспективе за будућност. А оне за сада остају магловите, мада је Европска комисија буквално последњих дана дала нови импулс једном од својих амбициозних пројеката – увођењу механизма буџетског надзора. Тему наставља наш коментатор Петар Искендеров.

Европска комисија није случајно пожурила да представи план буџетског надзора уочи заседања Европског парламента. Управо поводом финансијских и економских проблема очекују се најоштрије дебате – и вишем извршном органу ЕУ важно је да иде на њих не са празним рукама. Представљен пројекат је срачунат у првом реду на 13 земаља чланица зоне евра које не спадају у категорију проблематичних – тачније изузимајући Грчку, Ирску, Кипар, Португалију...

Ипак тешко је не приметити да мере које предузима ЕУ срачунате су више на перспективу него на текућу ситуацију у проблематичним земљама. Осим тога, Европској комисији тако и није пошло за руком да реши кључни задатак – да прошири јединствене планове и механизме надзора на све државе чланице ЕУ, између осталог на Велику Британију. Ова чињеница не изазива више посебно чуђење, истакао је у разговору за Глас Русије експерт Европског института РАН Владислав Белов. По његовим речима, ради се о читавом комплексу мера које се тичу пре свега националног законодавства, а зато захтевају посебне напоре од Брисела.

Одбијање Велике Британије и других земаља да се придруже мерама буџетске контроле чак тржишта примају мирно. Међутим, у суштини реч је о реивдирању Лисабонског споразума ЕУ, који је вршио улогу европског устава. Једноставно сама по себи синтагма Лисабонски споразум скоро да се не чује: говоре о изменама и готово. Што се тиче аутоматски уграђених регулатора у механизма, колико ја схватам, они треба да буду направљени на нивоу националних држава, на нивоу уставних судова и тако даље.

Много ће зависито од одлучности и принципијалности Европске ЦБ као главног финансијског регулатора ЕУ, објашњава руководилац Центра за европска истраживања ИМЕМО РАН Алексеј Кузњецов.

- Реч је у суштини о проблему статуса Европске ЦБ. ЕЦБ покушава да сачува своју аутономију у односу на националне владе. И то је у принципу добра ствар. Али у кризним моментима она се увек подвргава осуди. И наравно да саме земље напипавају колико ће ЕЦБ попуштати.

Позитиван спољни фон за актуално заседање Европског парламента био је фиксиран последњих дана раст тржишта фондова у читавом свету.

Петар Искендеров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА