BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Евробукванија или чиме плаћају чланство бивше совјетске републике. 2. део

11.11.2013. год.


О евроинтеграцији Александар Мирски зна из свог искуства. Већ у току 5 година је он посланик Европарламента од Летоније, земље, која се после учлањивања у ЕУ нашла у стању економске депресије. Према његовим речима, у уговору о удруживању има много тачака, које не одговарају земљи, ако га потпише. Услед тога је морао да се обустави огроман део уходане производње, која је обезбеђивала бруто-домаћи производ земље.

С друге стране, ЕУ уноси ред и законитост у често корумпирани и хаотични систем управљања. У томе је предност евроинтеграције, - сматра Александар Мирски.

Међутим, добивши уносне услове за трговину и свој бизнис у Украјини, у Молдавији и другим бившим совјетским републикама, ЕУ ће направити паузу. Криза у самој ЕУ, раст антиевропских расположења, предстојећи избори у Европарламент, на којима прогнозирају победу великог броја евроскептичара, на крају крајева ће водити обустави процеса ширења за наредне године. Александар Мирски је уверен у то.

ЕУ се наредних 10 до 15 година неће ширити. Биће вођени преговори, али је то иначе декларативна политика. Они желе да потпишу уносне уговоре. Украјински извоз на Запад се не може упоредити с огромним извозом у Русију. Зато у својој тежњи у ЕУ украјински лидери не полазе од економије, - сматра руководилац центра стратешке анализе и прогнозе Молдавије Сергеј Назарија. Према речима политиколога, мотиви такве тежње су различити. Често су они повезани с корумпированошћу чиновника.

- Дозвољавају им да краду: између осталих и грантове, и западне кредите. Сигурно они свој новац држе у западним банкама. То је такође разлог у корист такозване евроинтеграције. Мада, нажалост, одржава се не евроинтеграција, већ евродемагогија.

Ефикасна европска демагогија делује чак на Јерменију – земљу, која за 100 посто зависи од сарадње с Русијом. Снагу заблуда демонстрира чињеница да се Јерменија спрема да парафира споразум о удруженом чланству у ЕУ, али при томе намерава да спаја то с истовременим учешћем у Царинском савезу с Русијом. Јерменија има огромну дијаспору на Западу. Знатне инвестиције стижу у Јереван из земаља Западне Европе. То је један од разлога, због којег они и даље гледају у страну ЕУ.

Иначе, тамо много не верују да би Брисел могао да постане озбиљан ослонац у очувању безбедности у том региону, што је веома важно за Јерменију у контексту њеног конфликта с Азербајџаном и Турском. Слаба ревност ЕУ у решавању проблема у својим источним деловима само то доказује.

Ксенија Фокина,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/Fearless Fred/cc-by/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА