BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сопствене Нинџе за Европу?

Сопствене Нинџе за Европу?
07.11.2013. год.


Комесар ЕУ за питања правосуђа Вивијан Рединг ових дана је дала интервју грчком листу Нафтемпорики. Највеће интересовање коментатора и експерата европских медија изазвала је изјава Рединг о томе да ефикасан одговор на откривене чињенице електронске шпијунаже америчких специјалних служби против политичких лидера и обичних грађана европских држава може да буде формирање сопствене обавештајне службе у оквиру ЕУ – сличне Цији или АНБ.

Тако Интернет-портал ЕУобсервер цитира између осталог речи Вивијан Рединг: То што нам је сада потребно јесте јачање позиција Европе на датом пољу, како би се изједначио наш положај са положајем америчких партнера. Само у таквом случају, резимирала је госпођа комесар, моћи ће да се говори са САД јединственим јаким гласом.

Америчкој Агенцији за националну безбедност, сматра Вивијан Рединг, потребна је противтежа у облику сопствене европске обавештајне службе, која може да буде формирана до 2020. године. При томе, Интернет-портал подвлачи да је она изразила само лично мишљење, али такође подсећа да су први пут идеју сопствене обавештајне службе ЕУ формулисале још 2004. године Аустрија и Белгија. Повод је било дизање у ваздух воза у Мадриду, због чега је погинуло 200 особа. Тада су Велика Британија, Немачка и Француска игнорисале дати позив. У јулу ове године Служба спољног деловања је дала детаљније излагање пројекта формирања еворпске обавештајне и безбедносне службе. У њеном располагању треба да буду беспилотне летелице, авијација, чак и сателтити за праћење. И мада идеју подржавају Немачка, Француска, Шпанија, Италија и Пољска, већина експерата сматра пројекат нереалним – и из економских разлога, и због неслагања међу партенрима. Скептично је расположен и главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко.

- Свака обавештајна служба треба да има агентуру, средства за електорнско пресретање. И очигледно је да ће дате функције вршити ипак националне обавештајне службе земаља чланица ЕУ. Највероватније нова обавештајна структура, ако буде формирана, бавиће се чисто аналитичким задацима, прогнозирањем, а не реалним оперативним радом.

Немачки политиколог Михаел Верц из Центра за амерички прогрес у Вашингтону сматра да пре него што се започне такмичење у сакупљању обавештајних података, треба размислити о суштинскијим проблемима.

- Ова дискусија је, наравно, широка, свако може да разматра сваку глупост, рекао је Верц у радијском интервјуу. Али мислим да је битније питање, независно од праведности критике оног што се у Вашингтону измакло контроли, састоји у следећем: у ком свету желимо да живимо данас, почетком 21. века?

Али да ли ће се чути ово питање на самиту ЕУ у децембру, где ће бити речи о одбрамбеној политици јединствене Европе, тешко је рећи.

Олег Севергин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/TyMotion/сс-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА