BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

DF-15C – још једна јака карта у рукама Кине

DF-15C – још једна јака карта у рукама Кине
03.11.2013. год.


У државним јавним гласилима Кине у октобру се први пут помиње чињеница појављивања нове балистичке ракете мале удаљености DF-15C. Њене прве слике обелодање су се још почетком 2006. године. Међутим тада се говорило о испитивању новог типа оружја. Данас се већ може говорити да је она на располагању војске.

Ракету DF-15 С производи Четврта академија корпорације за свемирску технологију CASC у Сиану. Прве такве ракете пристигле су у војску још 1989. године. Њихове техничке карактеристике у то време нису биле нешто посебно високе, посебно није била висока прецизност. Од тада је ракета неколико пута усавршавана. Тако да су ракете DF-15B, као и DF-15C која сада стиже на располагање војсци, у суштини нови системи оружја, који не личе на ракете DF-15 и DF-15A.

За разлику од старих ракета, DF-15B и DF-15C имају два степена, а не један. DF-15B има већи домет (900 км уместо 600 км) од претходних варијанти. Има маневарску главу и прецизан систем навођења. Уколико су раније варијанте ракета DF-15 претежно биле погодне за гађање великих објеката цивилне инфраструктуре и градова, најновије модификације могу да гађају и заштићене војне циљеве.

Кина разматра високопрецизне балистичке ракете средњег и мањег домета као асиметричан одговор на потенцијалну предност противника у ваздуху. Такве ракете омогућавају ефикасно гађање објеката у непријатељској позадини, чак уколико је изгубљена борба за превласт у ваздуху. У условима повољног стицаја околноси, ове ракете могу да буду средство постизања превласти у ваздуху, уколико на почетној фази сукоба буде извршен јак изненадни ударац на аеродроме.

Судећи према материјалима кинеских средстава јавног информисања, DF-15C неће бити замена, него допуна DF-15B. Она има мањи домет, али је притом повећана њена способност уништавања заштићених постројења. Осим подземних центара управљања, складиша и касарни, њени циљеви могу постати и заштићена скровишта за авионе, који до данас користе многе земље.

Битно је истаћи, да генерација ракета DF-15 наставља да се развија, упркос чињеници да се војска наоружава далеко моћнијим ракетама DF-16 са дометом од 1000 км. Кина, која није везана чврстим ограничењима у вези типова и количине ракетног наоружања, постаје један од главних светских центара његовог развоја. Ни Русија, ни САД немају сада право да производе ракете, сличне DF-15B, због постојећег договора, који забрањује производњу ракета са дометом преко 500 и мање од 5500 км. На пример, основна руска тактичка балистичка ракета „Искандер“ има домет испод 500 км.

DF-15 чини основну ударну снагу система од неких 1800 ракета, које су усмерене против Тајвана. Може се претпоставити, да је ракета добро разрађена у производњи и њена цена није висока. Мала цена и масовна производња ракета доводе у питање могућност борбе против њих уз примену система противракетне одбране, јер сваки противракетни пројектил кошта знатно скупље – више милиона долара. Системи ПРО са коришћењем система Patriot PAC 3, који се постављају сада у низу земаља регије, теоретски могу да обезбеде заштиту само појединих објеката, али нису у стању да издрже јак офанзивни притисак кинеских тактичких балистичких ракета.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА