BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Да ли ће сиријско хемијско оружје кренути у Албанију?

Да ли ће сиријско хемијско оружје кренути у Албанију?
02.11.2013. год.


У Сирији је завршена прва фаза хемијског разоружања. Тамо је уништена опрема за производњу отровних материја. Сад се пред светску заједницу поставља питање – где уништити арсенал који је Дамаск створио? Отровне материје ће највероватније бити утилизоване у Албанији под руководством Белгије или Француске. Ни Русија неће остати по страни. Москва у ове сврхе може издвојити 2 милиона долара.

Сирија више не може да производи хемијско оружје. Земља је испунила прву тачку програма – до 1. новембра је уништила сву опрему за производњу отровних материја и транспортна средства која су била у употреби ради превоза хемијског оружја. Информације које је очекивао цео свет саопштио је представник Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО) Кристијан Шартје. Сирија испуњава све потребне обавезе, зато ће западним земљама бити тешко да је прекоре за непоштовање договора, сматра стручњак за проблеме Централне Азије Семјон Багдасаров:

- Биће практично немогуће оптужити званични Дамаск, зато што сиријско руководство предузима мере за уништавање хемијског оружја.

Сад светске велесиле треба да реше главно питање – где уништити арсенал који је Дамаск створио. До 15. новембра треба утилизовати хиљаду триста килограма отровних материја. Није могуће да се то учини у Сирији због конфликта који још увек траје. Влада земље нема ништа против извоза хемијског оружја ван граница земље, али само под условом да не буде предато Сједињеним Државама. Истина, ниједна земља није изразила жељу да прихвати уништавање отровних материја.

Како сазнајемо, хемијско оружје ће највероватније бити одвежено у Албанију. Као прво, Тирана која се скоро у потпуности оријентише на САД тешко да ће одбити Вашингтон. Као друго, Албанцима обећавају добро финансирање. Осим тога, земља већ има слично искуство. Пре шест година локалне власти су завршиле први у светској историји процес потпуног хемијског разоружања уз помоћ Немачке, Швајцарске и САД. Тирана је 2007. године уништила око 16 тона иперита и других отровних материја које су произведене још у време диктатора Енвера Хоџе, каже хамичар Бјорн Арне Џонсон који се преко 30 година бави проблемима хемијског оружја:

- Албанија је недавно утилизовала хемијско оружје, то је прошло успешно. Због тога је она претендент с највише шанси међу свим осталим земљама. Наравно, може бити и других земаља, које су боље припремљене, с развијенијом инфраструктуром. Разуме се, то је опасно, али сматрам да ће се пратити безбедност на овим местима. Осим тога, знамо те процедуре. Пошто постоје места где то безбедно може да се учини не треба да се плашимо. То није тако компликовано као што нам се у почетку чинило.

Америчке новине пишу да ће Албанији у утилизацији сиријског хемијског оружја можда помоћи Белгија или Француска. Заједно с овим земљама се решава још једно питање – транспорта отровних материја, наставља Бјорн Арне Џонсон:

- Раније смо хтели да хемијско оружје у Албанију транспортујемо бродом. Међутим, Шведска је изјавила да може да га допреми авионом. Чини ми се да неће бити тешко да се хемијско оружје пошаље из Сирије у Албанију на тај начин. Не треба да пролазите кроз друге земље. А ако се вози преко Норвешке, како је раније планирано, појавиће се овај проблем. Не мислим да ћемо добити дозволу за ово.

Ни Москва неће остати по страни. Заједно с десетинама других земаља Русија ће, како се очекује, за операцију утилизације хемијског оружја издвојити око два милиона долара. Такође ће обезбедити транспорт за превоз сиријског арсенала.

Ксенија Мељникова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА