BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хемијско оружје трује кримске плаже

Хемијско оружје трује кримске плаже
01.11.2013. год.


Криму прети еколошка катастрофа. Укинут је програм утилизације хемијског оружја из доба Другог светског рата, остављеног на дну Црног и Азовског мора. Министарски кабинет Украјине није продужио програм, без обзира на то што радови на трагању и утилизацији хемијског оружја нису завршени ни напола, а на популарним кримским плажама нађени су трагови распада бојевих отровних супстанци.

Више од хиљаду контејнера са отровним хемикатима – сарином, иперитом, луизитом – било је положено у Црном мору дуж Кримске обале још 1941. године, пред окупацију Крима од стране немачких трупа. Трагање и неутрализација хемијског оружја у Украјини врши се од средине 90-их година. Прво је било планирано да радови буду завршени до 2002. године, али затим су рокови два пута продужавани – до 2006, а затим до 2010. године. На данашњи дан пошло је за руком да се изведе мање од половине планираних радова. Али кабинет министара Украјине одбио је да продужи програм.

Ситуација је прилично сложена и може да представља реалну опасност по екологију региона, говори председник Комитета за спровођење подводних радова посебне намене професор Тенгиз Борисов.

- Пошто је прошло толико година, због прилично агресивне средине, наравно, контејнери су истањени, и островне супстанце доспевају у воду. Пре неколико година вршена су испитивања по поруџбини украјинске владе и колико ми је познато, било је пронађено више од 500 контејнера. Одлука шта да се са њима ради није била донета. На карти су била означена места где су контејнери положени и тиме су радови завршени.

У Криму негирају информације о загађивању обале и акваторијума Црног и Азовског мора отровним супстанцама. На данашњи дан немамо неке податке, истакао је председник кримског Савета министара Анатолиј Могиљов. Информација о бурадима са хемикатима традиционално се избацује пред почетак летње сезоне на Криму, сматра заменик директора украјинске филијале Института за земље ЗНД посланик Врховног савета Крима Олег Родивилов.

- Ове године појавила су се саопштења да су тобоже нађена нека пуњења на палуби ратног брода који је потонуо у време Великог Отаџбинског рата на дубини већој од километар. Нико није подизао брод, и наравно, на таквој дубини није прегледао. Тим пре што је испод 200-300 метара у Црном мору водоник-сулфид. Као кадровски официр могу да приметим да на таквој дубини 70 година касније у тако агресивној средини не треба говорити о проблему хемијског оружја. А сви разговори о хемијском оружју, о прекидању неких програма, по мени, имају за циљ елементарни покушај да се изнуде средства за неке даље фантастичне пројекте.

Еколози у међувремену позивају на узбуну. У Керченском мореузу садржај продуката распада бојевих отровних супстанци у узорку воде премашује дозвољену норму три и по пута. Довољно је случајно испити ову воду и може да се заради озбиљно тровање. Према подацима научника, све отровне супстанце су врло мутагене и канцерогене. При томе негативно дејство остаје годинама и последице могу да се испоље неколико генерација касније.

Светлана Калмикова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: Илья Харламов / "Голос России"/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА