BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Џихад као инструмент борбе за сировинске ресурсе Африке

Џихад као инструмент борбе за сировинске ресурсе Африке
26.10.2013. год.


У Африци ресте број присталица радикалног ислама. Екстремистичке групације су већ постале озбиљан проблем на западу тог континента. Постепено се њихов утицај шири на исток и југ.

Сам процес ширења ислама са севера на југ Африке објективан је – истичу експерти, те није опасан, само кад не преузима крајње облике. Например, као у Нигерији, где се екстремисти из Боко Харам боре против владе, тражећи увођење шеријата у читавој земљи. Или као у Малију, где су исламисти, повезани с Ал-Каидом, почев од пролећа 2012. године заузели скоро читав север земље. Можемо да се сетимо терористичке акције у септембру у Кенији, када су терористи из групације Аш-Шабаб, која делује на територији Сомалије, заузели трговински центар у Најробију (тада је погинуло десетине људи). Заменик директора Института Африке РАН Леонид Фитуни прогнозира даље ширење радикализма по континенту.

- Данас је читава Африке континент могуће нестабилности. Ако је реч о регионима, где се већ води борба или она може да се заоштри, то је зона с јужне стране пустиње Сахара. Тамо активно напредује политички ратоборни ислам. Друга зона нестабилности је рејон Афричког рога – Сомалија, Етиопија. Трећа зона је Централна Африка, исток и југо-исток демократске републике Конго. Потенцијално може да поново плане жариште рата у Анголи при евентуалној смени власти.

Експерти наводе неколико евентуалних чинилаца ширења радикалног ислама. Први је одјек недавних арапских револуција, где су под заставом демократизације дошли представници радикалних покрета, а чак и присталице Ал-Каиде. Трагичне догађаје у Малију експерти директно повезују са свргавањем режима Гадафија у Либији. Други чинилац је извоз радикалног ислама. Тако сматра водећи експерт Фонда историјске перспективе Павел Свјатенков.

- То није толико резултат револуција, колико резултат извоза радикалног ислама, који остварују државе Персијског залива. Циљ радикалног ислама је поткопавање свих покушаја стварања савремених демократских исламских држава. За Саудијску Арабију и сличне кнежевине демократизација је попут оштрог ножа, те они извозе радикални ислам у нади да обуставе демократске тенденције у исламским друштвима.

Трећим чиниоцем дестабилизације и ширења радикалних покрета неки експерти сматрају заоштравање борбе за ресурсе Црног континента. У току дужег времена разрада природних ресурса у низу афричких земаља, например, у Мозамбику, сматрала се скупом, а зато неучинковитом. Међутим, технологије се развијају, те у државама, за које се сматрало да немају ресурсе, воде се активни радови на геолошком истраживању. САД, ЕУ, Јапан, Кина, Бразил, Индија – све оне претендују на одређени део афричке пите. У борби за ресурсе спољни играчи се уздају у неке политичке снаге и утицајне групе, способне да бране њихове интересе. Подршка радикалног ислама, према мишљењу неких експерата, може да буде чинилац притиска на афричке државе од стране спољних играча.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА